Władimir Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

Świat
Władimir Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji
PAP/EPA/Vladimir Gerdo/Sputnik/Kremlin/Pool
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Chodzi m.in. o deportacje dzieci z Ukrainy do Rosji, co przez międzynarodowe prawo traktowane jest jako ludobójstwo.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Przywódca Rosji został oskarżony o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie - poinformowała w piątek agencja Reutera.

Nakaz aresztowania Władimira Putina. Oskarżono go o zbrodnie wojenne

Sędziowie uznali Władimira Putina za winnego zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności - w tym dzieci - oraz bezprawnym przesiedleniu ludności - w tym dzieci - z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji.

 

ZOBACZ: Rosja. Putin ma plan wobec Mołdawii? Wyciekł tajny dokument

 

"Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób" - czytamy w uzasadnieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

- Międzynarodowe prawo zabrania deportacji mieszkańców okupowanego kraju. Dzieci są pod specjalną ochroną prawną - podkreślił w komunikacie szef składu orzekającego, sędzia Piotr Hofmański. - To ważny moment w tym procesie. Sędziowie uznali, że przedstawione oskarżenia są uzasadnione. Międzynarodowy Trybunał Karny wykonał swoją część pracy, wydał nakazy aresztowania. Ich wyegzekwowanie zależy od międzynarodowej współpracy - dodał.

 

 

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze domaga się aresztowania Putina

Poza Putinem, Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył o zbrodnie wojenne także pełnomocniczkę prezydenta Rosji ds. praw dziecka. Za Marią Lwową-Biełową również wydano nakaz aresztowania.

 

Zgodnie z decyzją trybunału, działania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej w okresie od 24 lutego 2022 roku stanowią naruszenie art. 8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego.

 

ZOBACZ: Władimir Putin: Zachód chce zdemontować Rosję i ją kontrolować

 

"Wyżej wymienione nakazy aresztowania zostały wydane na podstawie wniosków złożonych przez Prokuraturę w dniu 22 lutego 2023 roku" - poinformował Międzynarodowy Trybunał Karny.

 

Sędziowie przekazali, że dokładna treść dokumentów została utajniona, aby chronić ofiary oraz świadków. "Podanie jednak do wiadomości publicznej informacji o nakazach aresztowania może przyczynić się do zapobieżenia dalszemu popełnianiu zbrodni wojennych" - przekazał Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Nakaz aresztowania Putina. Kreml: Nic nieznacząca decyzja

Prokurator generalny Ukrainy  nazwał decyzję Międzynarodowego Trybunał Karnego "historyczną". "To przełomowy ruch na skalę światową" - ocenił Andrij Kostin. Głos w sprawie nakazów aresztowania wobec Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej zabrała także od razu rzecznika rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

 

"Decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają żadnego znaczenia dla naszego kraju, także z prawnego punktu widzenia. Rosja nie jest stroną Statutu Rzymskiego i nie jest do niczego zobligowana" - napisała Zacharowa na swoim Telegramie.

 


Do wydanego na siebie nakazu aresztowania odniosła się niedługo później sama Maria Lwowa-Biełowa. "Cieszę się, że MTK docenił moją pracę na rzecz pomocy ukraińskim dzieciom" - stwierdziła pełnomocniczka ds. praw dziecka, cytowana przez agencję Reutera.


Według oficjalnych danych, udokumentowanych przez stronę ukraińską, Rosjanie wywieźli z Ukrainy od początku wojny 16 226 dzieci. Do rodzin w Ukrainie powróciło ich zaledwie 308.

jkm/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie