Francja podwyższa wiek emerytalny. Walki z policją na ulicach Paryża

Świat
Francja podwyższa wiek emerytalny. Walki z policją na ulicach Paryża
PAP/EPA/YOAN VALAT
Starcia na ulicach Paryża

W stolicy Francji doszło do zamieszek. W Paryżu słychać odgłosy wybuchów, a demonstranci starli się z policją. Ludzie wyszli na ulice po tym, jak władze przyjęły wyższy wiek emerytalny, wykorzystując do tego szczególny zapis konstytucji. Pozwolił on pominąć głosowanie w niższej izbie parlamentu. Aresztowano 73 osoby.

Francuska policja zaczęła usuwać demonstrantów sprzed parlamentu - poinformowała w czwartek wieczorem agencja AFP. Manifestanci zgromadzili się po tym, jak w czwartek premier Elisabeth Borne zastosowała specjalną procedurę, aby przyjąć ustawę podwyższającą wiek emerytalny we Francji bez głosowana w niższej izbie parlamentu.

 

Do sieci trafiły nagrania z protestów. Na filmach widać, że doszło do starć z policją, a funkcjonariusze użyli między innymi granatów z gazem łzawiącym. Na paryskich ulicach zbudowano też barykady. Jak podają francuskie media, w Paryżu aresztowano 73 osoby.

 

 

 

Na filmach zamieszczonych w sieci widać też fajerwerki, użyte najprawdopodobniej przez demonstrantów. Policja odpowiadała armatkami wodnymi.

 

 

W Dijon manifestujący spalili kukły prezydenta Emmanuella Macrona oraz premier Élisabeth Borne.

 

 

We Francji po tygodniach burzliwej debaty i protestów społecznych rząd skorzystał z art. 49.3 konstytucji i przyjął bez głosowania ustawę podnoszącą wiek emerytalny o dwa lata, do 64. roku życia.

 

Tuż przed głosowaniem w niższej izbie parlamentu, prezydent Macron powiedział premier, że "ryzyko finansowe i gospodarcze (odrzuconego projektu ustawy) jest zbyt duże", dlatego popiera wniosek o pominięcie głosowania. 

 

Macron i jego rząd wyjaśniają, że podniesienie wieku emerytalnego jest konieczne, aby system mógł wyjść z kryzysu do końca tej dekady.

 

Związki zawodowe wzywają ko kontynuowania protestów w weekend. Za tydzień planują manifestację.   

 

jk/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie