Francja: Potężne protesty przeciwko reformie emerytalnej. Blisko milion osób na ulicach

Świat
Francja: Potężne protesty przeciwko reformie emerytalnej. Blisko milion osób na ulicach
PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Blisko milion osób protestowało w sobotę w całej Francji. Wszystko z powodu rządowych planów reformy emerytalnej, w tym podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Jak informuje AFP, w samym Paryżu protestowało 93 tys. osób.

Po trzech ogólnokrajowych strajkach trwających od początku roku, francuskie związki zawodowe miały nadzieję dorównać masowej frekwencji z 19 stycznia, kiedy to ponad milion ludzi protestowało w większości miast.

 

Prezydent Emmanuel Macron twierdzi, że reforma jest "niezbędna" dla zapewnienia rentowności systemu emerytalnego. Rząd argumentuje, że Francuzi spędzają najwięcej lat na emeryturze spośród krajów OECD, a badania opinii publicznej pokazują, że znacząca większość ludzi niechętnie chce z tego rezygnować.

Masowe protesty we Francji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że w demonstracjach w całym kraju wzięło udział około 963 tys.osób. Paryska policja poinformowała, że w stolicy maszerowało około 93 tys. osób, w porównaniu z 80 tys. 19 stycznia.

 

- Mówią nam, że będziemy musieli pracować jeszcze dwa lata. Nasza oczekiwana długość życia jest krótsza niż innych – powiedział agencji Reutera 40-letni strażak Anthony Chauveau. 

 

Pokojowe protesty w Paryżu zostały częściowo zakłócone przez drobne starcia. Podpalono samochód i kilka koszy na śmieci, a siły policyjne użyły gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, próbując rozproszyć niektóre z bardziej radykalnych elementów protestów.

 

zdr / AFP / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie