Francja: Strajk pracowników wywożących odpady. Tony śmieci na ulicach Paryża

Świat
Francja: Strajk pracowników wywożących odpady. Tony śmieci na ulicach Paryża
PAP/EPA/Mohammed Badra
Na ulicach Paryża zalegają tony śmieci

Paryż tonie w śmieciach. Wszystko przez strajk pracowników zajmujących się wywozem odpadów, trwający od tygodnia. Protest jest reakcją na zamiary francuskiego rządu, który rozważa podwyższenie wieku emerytalnego. Perspektywa dłuższej pracy wywołuje społeczne niezadowolenie w różnych miastach. Tylko w Paryżu do wywiezienia jest około 5,6 tys. ton odpadów.

Pracownicy firm odpowiedzialnych za oczyszczanie miasta przyłączyli się do strajku przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Władze proponują, aby Francuzi przechodzili na emeryturę w wieku 64, a nie tak jak do tej pory 62 lat.

 

Ze względu na trudne warunki pracy osoby zajmujące się wywozem odpadów mogą przechodzić na emeryturę w wieku 57 lat. Po zmianach musieliby pracować o dwa lata dłużej. 

 

ZOBACZ: Francja: Protesty przeciwko zmianom w prawie migracyjnym. Brutalny mord w tle reformy

 

Lokalna administracja, cytowana przez BBC News, twierdzi, że problem piętrzących się śmieci na ulicach Paryża dotyka połowy dzielnic. - Jest brudno, śmieci przyciągają szczury i karaluchy - mówi jeden z paryżan w rozmowie z francuskim radiem.

 

Zablokowane zostały trzy składowiska odpadów, gdzie trafiały odpady ze stolicy Francji oraz innych miast. Czwarte wysypisko częściowo zamknięto. Podobny problem dotyczy innych miast m.in. Rennes i Nantes

 

Śmieci na ulicach Paryża. "Bufet dla szczurów"

"W poniedziałek władze Paryża poinformowały, że do zebrania pozostało 5,6 tys. ton odpadów" - podaje BBC News. W dziesięciu dzielnicach, w których za odbiór śmieci odpowiedzialne są przedsiębiorstwa prywatne wywóz odpadów przebiega bez poważniejszych zakłóceń. 

 

PAP/EPA/TERESA SUAREZ

 

Jeden z ekspertów stwierdził w rozmowie z radiem Europe1, że ulice Paryża przypominają "bufet dla sześciu milionów szczurów". 

 

ZOBACZ: Robo-prawnik AI pozwany za świadczenie usług prawnych bez licencji

 

"Strajk wywołuje zmianę w zachowaniu szczurów" – powiedział gazecie Le Parisien specjalista Romain Lasseur. "Będą grzebać w pojemnikach, rozmnażać się tam i zostawiać swój mocz oraz odchody. Mamy niepokojące zagrożenie dla zdrowia śmieciarzy i całej populacji" - dodał. 

 

W środę pracownicy mają podjąć decyzję, czy strajk będzie kontynuowany. 

dsk/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie