Egipt: Archeolodzy odkryli w ruinach świątyni uśmiechniętego sfinksa

Świat
Egipt: Archeolodzy odkryli w ruinach świątyni uśmiechniętego sfinksa
PAP/EPA/Ministry Of Antiquities
Egipt: Archeolodzy znaleźli w świątyni Dendra posąg sfinksa

Egipscy archeolodzy odkryli w ruinach świątyni w prowincji Kina niezwykłego sfinksa. Pochodzący sprzed ponad 1800 lat posąg ma uniesione w uśmiechu kąciki ust. Rysy rzeźby wskazują, że może to być przedstawienie rzymskiego cesarza Klaudiusza.

O odkryciu na terenie starożytnej świątyni Dendra na północ od Luksoru poinformowało w środę Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu. Archeolodzy natknęli się tam na posąg uśmiechniętego sfinksa. Rzeźba przedstawia jednego z rzymskich cesarzy.

 

- To wspaniałe znalezisko. Posąg ma królewskie rysy i lekki uśmiech. Na końcach ust znajdują się dwa dołeczki. Na twarzy pozostały także ślady żółtej i czerwonej farby - podkreślił Mamdouh Damati, profesor archeologii na Uniwersytecie Ajn Szams.

 

Posąg przedstawia najprawdopodobniej rzymskiego cesarza KlaudiuszaPAP/EPA/Ministry Of Antiquities
Posąg przedstawia najprawdopodobniej rzymskiego cesarza Klaudiusza

 

 

Posąg jest znacznie mniejszy niż słynny sfinks koło kompleksu piramid w Gizie, który ma 73 metry długości i 20 metrów wysokości. Odkryta w środę rzeźba mierzy zaledwie kilkadziesiąt centymetrów.

Niezwykłe odkrycie w Egipcie. Sfinks jest portretem rzymskiego cesarza

Szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu Mostafa Waziri podkreślił w oświadczeniu, że rzeźba przedstawia rzymskiego cesarza Klaudiusza, który panował między 41 a 54 rokiem naszej ery. Przypisuje się mu rozszerzenie panowanie Cesarstwa Rzymskiego na Afrykę Północną.

 

ZOBACZ: Egipt. Archeolodzy z PAN odkryli zaginioną "świątynie słońca"

 

"Zespół znalazł także pozostałości kaplicy i wapiennego stołu ofiarnego, wszystkie z okresu rzymskiego" - przekazało egipskie ministerstwo w mediach społecznościowych.

 

Egipt: Badacze natknęli się na kamienną płytę z inskrypcjami

Archeolodzy natknęli się także na kamienną płytę z czasów rzymskich z hieroglifami i inskrypcjami wykonanymi pismem demotycznym. Tego typu zapisu używano w Dolnym Egipcie w trzecim okresie przejściowym. Badacze wskazują, że ich odczytanie może dać więcej wskazówek na temat pochodzenia artefaktów.

 

Badacze odkryli także w pobliżu starożytną świątynię HorusaPAP/EPA/Ministry Of Antiquities
Badacze odkryli także w pobliżu starożytną świątynię Horusa

Dalsze prace wykopaliskowe będą prowadzone także na terenie znalezionej na wschód od świątyni Dendra starożytnej świątyni Horusa. W tym celu wykorzystane zostaną systemy skanowania radarowego.

jkm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie