Egipt: Znaleziono tajemniczy tunel. Może prowadzić do grobowca Kleopatry

Świat
Egipt: Znaleziono tajemniczy tunel. Może prowadzić do grobowca Kleopatry
Twitter/Ministry of Tourism and Antiquities
W pobliżu świątyni Taposiris Magna w Aleksandrii archeolodzy odkryli długi na ponad kilometr podziemny tunel

Archeolodzy pracujący w Egipcie uważają, że znaleźli tunel mogący prowadzić do zaginionego grobowca Kleopatry. Choć szansa na odnalezienie szczątków ostatniej królowej starożytnego Egiptu wynosi 1 proc., naukowcy są przekonani, że zlokalizowanie grobowca byłoby najważniejszym odkryciem dokonanym w XXI w.

Kleopatra - kochanka Juliusza Cezara i Marka Antoniusza - to jedna z najbardziej znanych postaci w historii starożytności. Od ponad 2 tys. lat lokalizacja grobu ostatniej królowej Egiptu stanowi zagadkę dla archeologów.

 

Przełom w sprawie może nastąpić w związku z miejscem zwanym Taposiris Magna w Aleksandrii. W pobliżu tej świątyni archeolodzy odkryli długi na ponad kilometr podziemny tunel - przekazało w sobotę egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. 

 

ZOBACZ: Czechy. Rzecznik prezydenta Miloša Zemana wziął tajny ślub. W sieci zawrzało

 

Odkrycia dokonał zespół badawczy kierowany przez Kathleen Martinez z Uniwersytetu w Santo Domingo. W czasie wykopalisk odkryto także m.in. kolekcję monet wybitych podczas rządów Kleopatry.

Tunel o długości ok. 1,5 km

Archeolodzy na razie nie ustalili, kiedy zbudowany został sam tunel. Znajdująca się nad nim świątynia Taposiris Magna powstała w latach 280-270 p.n.e. Została wzniesiona na cześć boga Ozyrysa czczonego przez rządzącego wówczas Egiptem faraona Ptolemeusza II z hellenistycznej dynastii ptolemejskiej.

 

Część tunelu zalana jest wodą, co może być spowodowane silnymi trzęsieniami ziemi, które 23 razy nawiedziły Egipt między IV a XIV wiekiem naszej ery.

 

 

Kathleen Martinez uważa, że jej kolejne odkrycia świadczą o tym, że jest już blisko odkrycia zaginionego grobowca. Kilka lat temu w pobliżu świątyni znaleziono cmentarz z 22 mumiami, wszystkimi z głową zwrócona w stronę Taposiris Magna. Zdaniem archeolożki może to świadczyć o tym, że w świątyni lub jej okolicach pochowano kogoś wyjątkowo ważnego

 

Jak podkreśliła, choć szansa na odnalezienie szczątków Kleopatry wynosi 1 proc., to samo zlokalizowanie jej grobowca byłoby najważniejszym odkryciem archeologicznym dokonanym w XXI w.

Śmierć Kleopatry

Śmierć Kleopatry, tak jak miejsce jej pochówku, do tej pory wzbudza wiele wątpliwości. Historycy uważają, że 12 sierpnia 30 roku p.n.e. królowa popełniła samobójstwo przez dopuszczenie do ukąszenia jadowitego węża lub przez spożycie trucizny. Kleopatra miała targnąć się na własne życie gdy okazało się, że żadne próby zachowania niezależności królestwa i zapewnienia swoim dzieciom władzy nie przynoszą spodziewanych wyników.

 

Istnieje jednak teoria, według której Kleopatra nie popełniła samobójstwa, a została zamordowana na zlecenie Oktawiana. W chwili śmierci miała 39 lat.

zdr/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie