Szczyt G20: Blinken i Ławrow rozmawiali "w przelocie". Pierwsze spotkanie od początku wojny

Świat
Szczyt G20: Blinken i Ławrow rozmawiali "w przelocie". Pierwsze spotkanie od początku wojny
PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT/ JUSTIN LANE
Siergiej Ławrow i Antony Blinken

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odbyli krótkie spotkanie w trakcie szczytu G20 w Delhi. Było to ich pierwsze spotkanie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Dyplomaci odbyli krótką rozmowę na marginesie konferencji ministrów spraw zagranicznych państw grupy G20. Antony Blinken wezwał Rosję do cofnięcia jej decyzji w sprawie zawieszenia udziału w traktacie nuklearnym Nowy START - powiedział wysoki rangą urzędnik amerykański.

Blinken powiedział też Ławrowowi, że Waszyngton jest gotów m.in. wspierać Ukrainę w obronie własnej tak długo, jak będzie to konieczne. W rozmowie poruszono także wątek uwolnienia Paula Whelana, byłego żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej, skazanego za szpiegostwo na 16 lat łagru.

 

ZOBACZ: Rosja: "Atak terrorystyczny" przy granicy z Ukrainą. Kijów zaprzecza

 

Dwójka rozmawiała przez mniej niż dziesięć minut.

Ławrow i Blinken. Rozmowa "w przelocie"

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych powiedziało, że Ławrow i Blinken rozmawiali "w przelocie", ale nie prowadzili negocjacji ani spotkania - podały rosyjskie agencje informacyjne.

 

Wcześniej w trakcie czwartkowego spotkania ministrów G20, Blinken ponowił skierowane do Rosji wezwanie o wycofanie się z Ukrainy. Oskarżył też Moskwę o podkopywanie międzynarodowego pokoju i stabilności. - Niestety, to spotkanie ponownie zostało zmarnowane przez niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie - powiedział.

 

an/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie