Niemcy. Niemcy, USA i Polska planują wspólne manewry. Boris Pistroius: NATO silne i spójne

Świat
Niemcy. Niemcy, USA i Polska planują wspólne manewry. Boris Pistroius: NATO silne i spójne
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
W Polsce mogą odbyć się duże manewry z udziałem żołnierzy z USA i Niemiec

W Polsce mogą zostać zorganizowane duże manewry NATO - wynika z doniesień niemieckich mediów, które powołują się na słowa ministra obrony Borisa Pistoriusa. Polityk przyznał, że trwają rozmowy w sprawie wspólnych ćwiczeń polskich, amerykańskich i niemieckich żołnierzy.

- Nie chcę w tej chwili tego potwierdzać, ale są takie rozważania - odpowiedział Boris Pistorius na pytanie dziennikarski nadawcy ARD, która poruszyła temat ewentualnych ćwiczeń w Polsce. W manewrach poza żołnierzami Wojska Polskiego mieliby wziąć udział także sojusznicy z Niemiec i USA. 

Sygnał dla sojuszników i Moskwy

Manewry byłby potwierdzeniem gotowości jednych głównych członków NATO do odparcia ewentualnej agresji ze wschodu.

 

- Dla krajów Europy Wschodniej, takich jak Polska, kraje bałtyckie, Słowacja i inne, ważne jest, że Niemcy, jako najważniejszy europejski członek Sojuszu, oraz Stany Zjednoczone, jako partner transatlantycki, wypełniają swoje zobowiązania obronne - tłumaczył niemiecki minister. 

 

ZOBACZ: Umocnienia na granicy z Rosją i Białorusią. Błaszczak: To element naszej strategii

 

Jego zdaniem takie ćwiczenia byłby też mocnym sygnałem dla Kremla. - Sojusz Północnoatlantycki jest dziś znacznie silniejszy i bardziej spójny niż przed 24 lutego ubiegłego roku - podkreślał Pistorius.

Niemcy zainwestują w armię 

Pistorius zapowiedział też wzrost wydatków na zbrojenia. Przypomniał, że przez kolejne trzy lata w Bundeswehrę zainwestowanych zostanie 100 mld euro ze specjalnego funduszu. - Po tym czasie będzie jednak jasne, że potrzebujemy więcej - podkreślił cytowany przez n-tv.de.

 

ZOBACZ: Rosja odpowiada na dostawy czołgów atakiem. Boris Pistorius: Przyspieszymy dostawy amunicji

 

Podkreślił więc, że ważne jest "by budżet MON rósł, rósł znacząco, bo inaczej nie będziemy mogli realizować zadań, których nie musieliśmy realizować przez 30 lat".

ap/bas/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie