Marlena Maląg: Program Tuska to "jak nie pomagać Polakom"

Polska
Marlena Maląg: Program Tuska to "jak nie pomagać Polakom"
Polsat News
Marlena Maląg w programie "Gość wydarzeń"

- To kolejny festiwal hipokryzji i obietnic. To, co już PO obiecywała, to wiek emerytalny, którego nie będziemy podnosić, teraz jakieś obiecanki o kredycie zero procent - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w programie "Gość Wydarzeń", odnosząc się do rozwiązań, które przedstawił Donald Tusk. Jak dodała, jego propozycje są takie, by "nie pomagać Polakom".

Malena Maląg została zapytana o program proponowany przez Donalda Tuska, czyli zerowego oprocentowania na kredyt na pierwsze mieszkanie dla i dopłaty do wynajmu.

 

- To kolejny festiwal hipokryzji i obietnic. To, co PO obiecywała, to mieliśmy wiek emerytalny, którego nie będziemy podnosić, teraz jakieś obiecanki o kredycie zero procent - mówiła. Minister podkreśliła, że dobrze byłoby, gdyby PO przestawiła swój program wyborczy. Zdaniem Maląg, propozycje Donalda Tuska są takie, by "nie pomagać Polakom".

 

Bogdan Rymanowski przypomniał, że trzy lata temu premier Mateusz Morawiecki zobowiązał się do wybudowania 100 tys. mieszkań, z których, jak w ostatnich dniach przypominał Donald Tusk, udało się wybudować zaledwie 23 tys.


Marlena Maląg przekazała, że "mieszkań było więcej niż 20 tys." i PiS wprowadziło kolejne programy w ramach polityki mieszkaniowej.

 

ZOBACZ: "Nie wszystko wyszło". Jarosław Kaczyński o programie Mieszkanie Plus

 

Prowadzący zauważył, że nawet prezes PiS przyznał się do porażki w tej kwestii. - Dlatego staramy się wprowadzać nowe rozwiązania, wyciągamy wnioski, przyznajemy się do błędów i realizujemy nowe inwestycje - przekazała minister. 

Kiedy wypłata 13. emerytury?

- Wspieranie seniorów to jest nasze zobowiązanie, które realizujemy - mówiła minister. Jak przekazała, 13. emerytura zostanie wypłacona zgodnie z zapisami, wynikającymi z ustawy. - Wypłaty są w kwietniu, w maju jest dokończenie. Czasami zdarzają się w czerwcu, ale to jest już indywidualna sprawa - zaznaczyła. - 13. emerytury w ustawowym terminie będą wypłacane, a więc 1 kwietnia ruszają wypłaty - dodała. 

 

ZOBACZ: Zmiany w emeryturach dla rolników. Premier o szczegółach


Minister przekazała, że trwają prace nad wprowadzeniem 14. emerytury na stałe. - 14. emerytura jest dla seniorów, którzy mają najniższe świadczenia, czyli jest próg dochodowy - przypomniała. - Przewidujemy, że wypłata będzie pewnie tak, jak w ubiegłym roku, czyli od końca sierpnia - dodała. 

 

Zapytana o to, czy jest szansa, by emeryci nie płacili podatku dochodowego od 13. emerytury, odpowiedziała: Emeryci dzięki temu, że wprowadziliśmy 30 tys. kwotę wolną od podatku i przy świadczeniach do 2,5 tys. zł nie są odprowadzane podatki.  

 

WIDEO. "Gość Wydarzeń". Marlena Maląg o programie Tuska: Festiwal hipokryzji i obietnic

 

 

- Emeryci, którzy pobierają najniższe świadczenie będą mieli waloryzację rent i emerytur, o co najmniej 250 zł. Dzięki temu minimalna emerytura od 1 marca br. wyniesie 1588,44 zł, to wzrost o ponad 18 proc. Wskaźnik waloryzacji to 14,8 proc. - mówiła. 

 

Maląg przekazała, że waloryzacja rent i emerytur oznacza ponad 70 mld zł wsparcia dla seniorów, a suma tych świadczeń "niweluje inflację".

Podniesienie wieku emerytalnego 

W najnowszym raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) m.in. zalecono Polsce wydłużenie wieku emerytalnego i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. - Nigdy tego nie zrobimy - skomentowała minister. - My wprowadzamy system zachęt - mówiła.  

 

Marlena Maląg podkreśliła, że po wygranych wyborach PiS nie podniesie wieku emerytalnego

Dlaczego Polacy nie decydują się na dzieci? 

Zapytana, czy PO jest odpowiedzialna za to, że w Polsce młodzi ludzie nie chcą mieć dzieci, odpowiedziała: - Nie. Demografia jest oparta na liczbach i na tym, jaka polityka prorodzinna była wprowadzana przez PO. Od momentu wprowadzania reformy przez Balcerowicza, kiedy Polacy poczuli zagrożenie, kiedy było rekordowo wysokie bezrobocie, brak stabilizacji, młodzi ludzie bali się wtedy podejmować decyzji o tym, żeby rodziły się dzieci. Mamy pokłosie tej sytuacji.  


Jak zauważył Bogdan Rymanowski, Maląg opisała sytuację w latach 90, a nie obecną. Prowadzący poprosił, by minister szczerze odpowiedziała na pytanie, co sprawia, że młodzi Polacy nie decydują się na posiadanie potomstwa w Polsce.  

 

ZOBACZ: Problem z dzietnością w Polsce. Tak źle nie było od II wojny światowej


- Badania przy naszej strategii demograficznej pokazują, że młodzi Polacy chcą mieć dzieci, chcą wchodzić w związki małżeńskie. W związku z tym są pewne przeszkody i my od 2016 roku staramy się zmienić sytuację finansową rodzin - odpowiedziała.  

Waloryzacja 500 plus przed wyborami?

Według ekspertów, by uzyskać wartość 500 plus, która była na początku, świadczenie powinno zostać zwaloryzowane do 700 zł. Minister została zapytana, czy jeszcze przed wyborami jest szansa na waloryzację.

 

- W tym momencie nie pracujemy nad takim rozwiązaniem - odpowiedziała.  

 

Wcześniejsze wydania programu można obejrzeć TUTAJ.

anw/map / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie