Konwencja PiS. "Nie wszystko wyszło". Jarosław Kaczyński o programie Mieszkanie Plus

Biznes
Konwencja PiS. "Nie wszystko wyszło". Jarosław Kaczyński o programie Mieszkanie Plus
PAP/Radek Pietruszka

Podczas konwencji PiS w Markach Jarosław Kaczyński przyznał, że "nie wszystko wyszło", wspominając o rządowym programie Mieszkanie Plus. Według niego, satysfakcjonujący byłby wynik 350 tys. nowych mieszkań oddanych do użytku w ciągu roku, a w 2021 w Polsce wybudowano 235 tysięcy mieszkań. Przyznał, że z programu Mieszkanie Plus powstało "tylko" 18 tys. lokali.

W sobotę w podwarszawskich Markach odbyła się konwencja PiS z udziałem prezesa partii i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, a także m.in premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek czy szefa MON Mariusza Błaszczaka.

 

Głównym elementem konwencji było przemówienie prezesa PiS, który w którym zachwalał dokonania rządów PiS. W pewnym momencie nawiązał do rządowego programu Mieszkanie Plus. 

"Powinno być dużo, dużo więcej"

Kaczyński przypomniał, że rząd PiS "pobiło rekord", jeśli chodzi o politykę mieszkaniową. - 235 tysięcy mieszkań w 2021 roku to jest najlepszy wynik od 1979 roku - powiedział, zastrzegając, że pod koniec ery Edwarda Gierka mieszkań co prawda było więcej, bo około 300 tysięcy, ale były to "inne mieszkania, z inną klasą i inną powierzchnią".

 

ZOBACZ: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. BGK: zawieranie umów z bankami ruszy 27 maja

 

Prezes PiS przyznał zarazem, że w kwestii budowy mieszkań "nie wszystko wyszło". - Z Mieszkania Plus tylko 18 tysięcy wybudowanych i 24 tysiące w budowie, czyli łącznie 42 tysiące mieszkań, a powinno być dużo, dużo więcej. Moglibyśmy być zadowoleni z sytuacji, gdyby tych mieszkań oddawano półtora raza więcej, a bardzo zadowoleni, gdyby ich oddawano dwa razy więcej. Bo jeżeli spojrzeć na historię krajów, które były wtedy dużo biedniejsze niż dzisiejsza Polska, bo to jeszcze chodzi o lata 60. i takie państwa jak Hiszpania czy Grecja, to musielibyśmy uznać, że dopiero te 470 tysięcy mieszkań pozwoliłoby nam wyrównać te bliskie sobie wtedy greckie i hiszpańskie wyniki - stwierdził. 

 

Dodał, że Polskę stać na to, ale to - jak zaznaczył - "jeszcze przed nami".

Program Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa.

 

ZOBACZ: Raport: w maju średni koszt wynajmu mieszkań w Warszawie wyniósł 5,5 tys. zł

 

Według założeń Mieszkanie Plus ma być realnym wsparciem dla średniozamożnych rodzin oraz impulsem prorozwojowym dla lokalnej gospodarki.

 

Mieszkania powstające we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, powinny charakteryzować się umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. 

dk/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie