Ramstein: Boris Pistorius: Są kraje przeciwne dostawie czołgów. Mariusz Błaszczak: Zapytam go o to

Świat
Ramstein: Boris Pistorius: Są kraje przeciwne dostawie czołgów. Mariusz Błaszczak: Zapytam go o to
Polsat News
Szef MON Mariusz Błaszczak

Wciąż jest nadzieja na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. Jestem przekonany, że budowa koalicji w tej sprawie zakończy się sukcesem - powiedział w Ramstein Mariusz Błaszczak. Szef MON po pytaniu korespondenta Polsat News Tomasza Lejmana zapowiedział również, że podczas spotkania ze swoim niemieckim odpowiednikiem zapyta go wypowiedź na temat dostawy czołgów.

W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina, odbywa się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Uczestniczą w nim przedstawiciele 50 państw.

 

- Głównym tematem rozmów była sytuacja na Ukrainie. Strona ukraińska przedstawiła informacje na temat aktualnej sytuacji - powiedział uczestniczący w rozmowach szef polskiego MON Mariusz Błaszczak. 

"Możemy się spodziewać kolejnego ataku na Ukrainę"

- Rozmawialiśmy o zagrożeniach jakie niesie ze sobą imperialna polityka Rosji. Nie ulega wątpliwości, że możemy się spodziewać kolejnego ataku na Ukrainę - ocenił. 

 

- W związku z tym należy wesprzeć Ukrainę tak, aby mogła skutecznie oprzeć się rosyjskiemu atakowi - dodał. 

 

- Ja w swoim wystąpieniu konsekwentnie wspominałem o tym, że władca Kremla próbuje odbudować imperium zła, które z całą pewnością nie zatrzyma się, jeśli zacznie okupować Ukrainę, tylko będzie chciało iść dalej - przekazał Błaszczak. 

 

ZOBACZ: Błaszczak: Ponowiłem propozycję przekazania Leopardów Ukrainie przez Polskę i sojuszników

 

- W związku z tym musimy zrobić wszystko, żeby wesprzeć Ukraińców, żeby wojna nie rozlała się na terytorium NATO - dodał. 

 

- Dlatego w ramach nowego pakietu wsparcia dla Ukrainy, przedstawiłem nasze polskie wsparcie polegające na tym, że do końca marca będziemy w stanie zarówno wyposażyć jak i wyszkolić brygadę ukraińskich żołnierzy - zadeklarował.

 

- Jeśli chodzi o wyposażenie będą to bojowe wozy piechoty oraz czołgi T-72, które jeszcze nam zostały - wyjaśnił.

 

- Kiedy dodamy do tego realizowany kontrakt zawarty z władzami Ukrainy przez hutę Stalowa Wola na dostarczenie armatohaubic "Krab", to mamy do czynienia z pełnym projektem wsparcia dla Ukrainy - dodał.

"Chcemy stworzyć koalicję państw"

Błaszczak przekazał, że odbyły się również rozmowy ws. przekazania Ukrainie czołgów Leopard.

 

- Chcemy stworzyć koalicję państw, które posiadają te maszyny. Są to bardzo potrzebne, nowoczesne czołgi, które znacząco wzmocnią odporność Ukrainy - stwierdził szef MON.

 

Jak jednak zaznaczył "żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły". - Jesteśmy jednak umówieni na dalsze rozmowy w tej sprawie. Nadzieja, że te czołgi zostaną w końcu przekazane Ukrainie jeszcze nie umarła. Jestem przekonany, że ta budowa koalicji zakończy się sukcesem tak, jak sukcesem zakończył się fakt przekazania na Ukrainę systemu Patriot - przekazał. 

 

ZOBACZ: Niestandardowe działanie Polski ws. czołgów Leopard. Paweł Soloch tłumaczy

 

Minister obrony narodowej został zapytany przez korespondenta Polsat News Tomasza Lejmana o słowa swojego niemieckiego odpowiednika, który stwierdził, że "wielu sojuszników jest przeciwnych wysyłaniu czołgów na Ukrainę".

 

Błaszczak zapowiedział, że poruszy ten temat podczas dwustronnego spotkania z Borisem Pistoriusem, do którego ma dojść jeszcze w piątek.

 

- Zapytam go o to - powiedział.

dk/bas / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie