Warszawa. Zoo żegna przywódczynię surykatek. Mamuśka "odeszła za tęczowy most"

Polska
Warszawa. Zoo żegna przywódczynię surykatek. Mamuśka "odeszła za tęczowy most"
Drapieżniki Warszawskiego ZOO/Facebook
Mamuśka przewodziła stadu surykatek mieszkającemu w stołecznym zoo

"Była wspaniałą i troskliwą mamą, silną przewodniczką stada, a dla nas po prostu kochaną i uroczą Mamuśką" - wspominają surykatkę seniorkę pracownicy warszawskiego ogrodu zoologicznego. Zwierzę w ogrodzie zoologicznym przeżyło szczęśliwie 15 lat i w tym czasie odchowało aż 65 młodych. "Mamuśka rozstawiała po kątach inne surykatki" - przekazało zoo.

W czwartek na facebookowym profilu Drapieżniki Warszawskiego Zoo pojawiła się smutna informacja - przywódczyni stada surykatek "odeszła za tęczowy most". Zwierzę mieszkało w stolicy w 2008 roku.

 

Mamuśka przyjechała z czeskiego ogrodu zoologicznego w Dvůr Králové, które do tej pory cieszy się największą kolekcją zwierząt afrykańskich w Europie. Miała nieco ponad rok i - jak wspominają przedstawiciele polskiego zoo - szybko podbiła serca zarówno nasze jak i zwierzęcych pobratymców".

Pożegnanie przywódczyni surykatek. Odchowała 60 młodych

Pracownicy dodają, że mimo niepozornej budowy i drobniutkiego ciałka, była "bardzo charakterna" i "nie dała sobie wejść na głowę". "Rozstawiała po kątach inne surykatki" - wspominało zoo.


Przywódczyni seniorka może pochwalić się także całkiem sporą gromadką odchowanych dzieci. "W ciągu prawie 15 lat, które u nas spędziła, Mamuśka odchowała 65 młodych, a jej jeszcze liczniejsze wnuki i prawnuki zamieszkują wiele europejskich ogrodów" - dodano. 

 

 

"Była wspaniałą i troskliwą mamą, silną przewodniczką stada, a dla nas po prostu kochaną i uroczą Mamuśką. Biegaj za Tęczowym Mostem, maleństwo" - napisali opiekunowie.

Surykatki. Występowanie, charakter

Na wolności surykatki występują w Afryce Południowej. Zamieszkują tereny piaszczyste z niskimi trawami. Zwierzęta te są aktywne w ciągu dnia, lubią wygrzewać się na słońcu, a nocą schładzać w wybudowanych przez siebie podziemnych labiryntach.

 

ZOBACZ: Tajemnicza seria podejrzanych wydarzeń w zoo. Śledztwo w sprawie zniknięcia tamaryny wąsatej


W stadach, liczących do trzydziestu osobników, panuje ład i dobra organizacja. Strażnicy ostrzegają przed wrogiem, a samice opiekują się potomstwem, które bawią się pod ich czujnym okiem. Seniorzy uczą z kolei młodych, w jaki sposób zdobywać pożywienie.

nb/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie