Poznań. Nowy mieszkaniec zoo. Na świat przyszedł sambar kropkowany

Polska
Poznań. Nowy mieszkaniec zoo. Na świat przyszedł sambar kropkowany
Facebook/Poznań zoo
Samica sambara kropkowanego z młodym

Poznańskie zoo ma nowego mieszkańca - na świat przyszedł sambar kropkowany. To gatunek zagrożony wyginięciem. Obecnie na całym świecie w hodowlach żyje 139 osobników, a na wolności około 700. Sambary zamieszkują w głębi filipińskich dżungli.

We wtorek poznańskie zoo podzieliło się radosną wiadomością - dzień wcześniej powitano na świecie kolejnego mieszkańca placówki. To sambar kropkowany, dawniej nazywany jeleniem Alfreda.

 

ZOBACZ: Niemcy. W zoo urodził się mały nosorożec. Został uśpiony

 

Narodziny malucha tego gatunku to szczególnie dobra wiadomość - jest on zagrożony wyginięciem. W poznańskim zoo mieszka obecnie  samiec i dwie samice sambara oraz nowo narodzony młode, którego płeć nie jest jeszcze znana.

 

Sambar kropkowany - gatunek zagrożony wyginięciem

Sambar kropkowany w naturze występuje na filipińskich wyspach Negros i Panay, gdzie jego populację szacuje się na około 700 osobników.

 

ZOBACZ: Warszawa. W zoo urodził się mały kazuar hełmiasty. Pierwsze takie pisklę w Europie

 

W latach 80' uznano, że gatunek wyginął na wolności, w późniejszych latach potwierdzono jednak jego obecność w głębokich dżunglach. 

 

Zdjęcie ilustracyjne/Młode sambara kropkowanegoPoznań zoo
Zdjęcie ilustracyjne/Młode sambara kropkowanego

"Hodowlę tego zagrożonego gatunku prowadzi 29 ogrodów i rezerwatów na świecie, populacja w hodowli wynosi obecnie 139 osobników, w 2020 roku urodziło się 30 młodych" - podało poznańskie zoo.

pgo/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie