Szwecja. Szef policji w Sztokholmie znaleziony martwy. W tle miłosny skandal

Świat
Szwecja. Szef policji w Sztokholmie znaleziony martwy. W tle miłosny skandal
Flickr/Dimo Fedortchenko, Wikimedia Commons
Ciało szefa policji w stolicy Szwecji znaleziono w jego domu

Ciało Matsa Löfvinga, który kierował sztokholmską policją, znaleziono dzień po tym, jak w wewnętrznym raporcie stwierdzono, że powinien zostać usunięty ze stanowiska. Autorzy dokumentu dowiedli, że był w związku z podwładną Lindą Staaf i podejmował wobec niej decyzje, do których nie był upoważniony. Skandalem wokół Löfvinga zajmowały się media z całej Skandynawii.

"Starszy policjant został znaleziony martwy w swoim domu kilka godzin po wydaniu wewnętrznego raportu. Wykazał on, że mężczyzna nie był upoważniony do podejmowania decyzji dotyczących byłej pracownicy, z którą był w związku" - czytamy w oświadczeniu szwedzkiej policji.

"Konflikt interesów". Zmarły policjant decydował o pensji swojej partnerki

Wobec Löfvinga - szefa policji w Sztokholmie - prowadzone było zarówno postępowanie wewnętrzne, jak i dochodzenie karne w sprawie, która wzburzyła kierownictwo mundurowej formacji i trafiła na pierwsze strony gazet w całej Skandynawii.

 

ZOBACZ: Szwecja: Policja szukała narkotyków, znalazła skład broni


Śledztwo dotyczyło związku Löfvinga z jedną z pracownik w okresie, gdy pełnił on funkcję szefa krajowego wydziału operacyjnego policji. Raport, opublikowany dzień przed jego śmiercią, głosił, że zaistniał konflikt interesów, gdy zmarły decydował m.in. o stanowisku czy wynagrodzeniu jednej z policjantek, Lindy Staaf - podaje AP.

 

Dokument dotyczył też m.in. ich relacji zarówno zawodowych, jak i prywatnych. 

Romans na komisariacie trwał do 2021 roku

Historia Löfvinga i Staaf zaczęła się w 2015 roku. Rok wcześniej rząd powołał Löfvinga na stanowisko szefa krajowego wydziału operacyjnego policji. W lutym 2015 policjant przydzielił funkcję szefowej jednostki wywiadowczej Lindzie Staaf.

 

"Rekrutacja przebiegła zgodnie z prawem" - czytamy w raporcie, cytowanym przez portal Publikt. Jednak już kilka miesięcy później, latem tego samego roku, relacja Löfvinga i Staaf - poza zawodowym - zyskała także prywatny charakter.

 

ZOBACZ: Szwecja: Zapłacił za seks i zażądał zwrotu pieniędzy. Sprawa trafiła do sądu

 

Według dokumentu ich romans trwał do 2021 roku. W tym czasie szef policji w Sztokholmie zwiększył wynagrodzenie Lindy, zatwierdził jej dodatkową działalność zawodową w postaci pisania powieści kryminalnych, wydał zgodę na posiadanie służbowej broni i amunicji, a także przedłużył jej kadencję do lutego 2023 roku.


I chociaż według śledztwa Linda Staaf była kompetentną i właściwą osobą do otrzymania wyższej pensji, zgody na pisarską działalność czy posiadanie broni to nie Mats Löfving powinien podejmować te decyzje.

Skandal w szwedzkiej policji. Po śmierci Matsa Löfvinga śledztwo będzie umorzone

"Pierwszy awans Staaf miał miejsce jeszcze przed związkiem z szefem policji, ale w co najmniej czterech pozostałych przypadkach Löfving  podjął decyzje, do których nie był upoważniony ze względu na nieformalną relację, w której przebywał z Lindą Staaf" - czytamy w szwedzkich mediach, powołujących się na raport.


"Autor raportu zaleca, żeby krajowy komisarz policji Anders Thornberg rozważył usunięcie Matsa Löfvinga ze stanowiska" - informował w środę szwedzki portal Publikt.

 

ZOBACZ: Szwecja, Skogås: Nastolatek zastrzelony przed restauracją


Następnego dnia, Mats Löfving, został znaleziony martwy w swoim domu. - To straszna tragedia. Moje myśli kieruję w stronę Matsa i jego najbliższej rodziny, a także jego kolegów z pracy" - poinformował w komunikacie Thornberg.


Jak podała prokuratura z powodu zaistniałych okoliczności śledztwo w sprawie rażących wykroczeń Löfvinga zostanie umorzone. Obecnie trwa natomiast wyjaśnianie okoliczności jego śmierci.

nb/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie