Szwecja, Skogås: Nastolatek zastrzelony przed restauracją

Świat
Szwecja, Skogås: Nastolatek zastrzelony przed restauracją
PAP/EPA/JESSICA GOW
Nastolatka zastrzelono, gdy wychodził z restauracji

Nastolatek został zastrzelony w centrum Skogås, na południe od Sztokholmu. Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem. Policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa i przesłuchała osoby mogące mieć informacje o sprawcy.

Policja otrzymała zgłoszenie chwilę po godzinie 18:00. Osoba zastrzelona przed restauracją w centrum Skogås to chłopiec poniżej 18 roku życia. Powiadomiono jego bliskich - podał dziennik "Dagens Nyheter".

 

W okolicy ustawiono barykady. Służby pukały do drzwi i przesłuchiwały świadków. Kilka osób doprowadzono na przesłuchanie. Nie są podejrzanymi, ale mundurowi uważają, że ​​mogą mieć informacje istotne dla śledztwa.

 

W poszukiwaniu śladów pomagają wyszkolone psy. Policja sprawdza również, czy w okolicy nie ma nagrań z kamer monitoringu.

Fala przestępstw w Szwecji

Od świąt Bożego Narodzenia Sztokholmem i okolicami wstrząsa fala przestępstw. Kilka dni temu doszło do potężnej eksplozji. Na miejscu zdarzenia stwierdzono, że eksplozja nastąpiła w magazynie w strefie przemysłowej pomiędzy Tumba a Tullinge. W elewacji wyrwana została dziura o szerokości kilku metrów.

 

- Nie było pożaru, ale w środku był dym. Otrzymaliśmy telefony od pracowników, którzy byli na miejscu i pracowali - mówi Daniel Kaissidis.

 

ZOBACZ: Szwecja: Potężna eksplozja pod Sztokholmem

 

Do udziału w akcji ratowniczej wysłano trzy wozy strażackie i około 20 strażaków.

 

Z kolei ponad połowa podejrzanych zatrzymanych w związku ze styczniowymi zabójstwami nie ma ukończonych 18 lat. Jak podał "Aftonbladet", aresztowano dzieci w wieku 13, 14 i 15 lat. Miały broń automatyczną.

 

Ojciec jednego z zatrzymanych przyznał, że gangi próbowały zwerbować jego syna, gdy miał niespełna 13 lat. - Szukaliśmy pomocy w szkole - mówi ojciec. - Cały czas o niego walczyliśmy.

 

Rodzic mówi, że w Szwecji potrzebne są zmiany: - To dla nikogo nie jest zabawa, ani dla Szwecji, ani dla mieszkańców, ani dla mnie.

Media: Gangi narkotykowe walczą o wpływy

Szwedzkie media podają, że za ostatnia falą przemocy odpowiadają dwie wrogie grupy, które walczą o wpływy z handlu narkotykami. Jedną z nich jest gang skupiony wokół Lisa Kurdyjskiego, 36-letniego mężczyzny poszukiwanego w Szwecji listem gończym za przemyt narkotyków oraz usiłowanie morderstwa. Telewizja SVT podała, że przestępca został zatrzymany w Turcji. Tamtejsze władze nie zgodziły się jednak na jego ekstradycję, a ponadto zwolniły go z aresztu. 

 

ZOBACZ: Szwecja. Seria podpaleń w Malmö. Policja szuka sprawcy


Gang Lisa Kurdyjskiego walczy z grupą kierowaną przez 24-latka z dzielnicy Dalen, on również przebywa poza granicami Szwecji. Mężczyzna ma kontrolować rynek narkotyków w Sundsvall (miasto położone ok. 350 km na północ od Sztokholmu).

 

Równolegle w Sztokholmie toczą się co najmniej trzy inne konflikty między różnymi gangami.

ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie