Rzecznik rządu: Sojusz Polska-USA odegrał ważną rolę w pomocy Ukrainie

Świat
Rzecznik rządu: Sojusz Polska-USA odegrał ważną rolę w pomocy Ukrainie
PAP/Paweł Supernak
Rzecznik rządu Piotr Müller zabrał głos na temat współpracy Polski z USA

- Sojusz polsko-amerykański i brytyjski odegrał ważną rolę w zakresie przekonania partnerów z Zachodu ws. pomocy Ukrainie - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Polityk wskazał też na kraje bałtyckie, które wspierały Ukrainę w ramach swoich możliwości.

- Od samego początku konfliktu zbrojnego były trzy duże państwa, które zachowywały się jak trzeba: Polska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania - ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że kraje Europy Środkowej oraz Wschodniej pomagały Ukrainie na miarę swoich możliwości.

 

- Sojusz polsko-amerykański - i polsko-brytyjski również - odegrały niezwykle ważną rolę w zakresie przekonania naszych partnerów z Zachodu, aby zakres pomocy się zmieniał. (…) Mówię tutaj o zmianie zdania przez Niemców oraz przez Franców. Te dwa państwa bardzo istotne, państwa zachodnie, na początku, niestety, nie deklarowały takiego wsparcia, jakiego moglibyśmy oczekiwać - stwierdził Piotr Müller.

 

ZOBACZ: Joe Biden w Polsce. Będzie spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim? Rzecznik MSZ komentuje

 

- Rola Stanów Zjednoczonych jest niezwykle ważna - powiedział Müller. Zapytany o to, czy prezydent Biden jest już w drodze do Polski, rzecznik rządu stwierdził, że "ze względów bezpieczeństwa nie może przekazać szczegółów na ten temat".

Joe Biden w Polsce. Złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie

Rzecznik rządu opowiedział także na konferencji o planach premiera Mateusza Morawieckiego na czas wizyty w Warszawie prezydenta USA Joe Bidena. Piotr Müller przyznał, że ze względu na dynamikę wydarzeń - w tym niezapowiedzianą wizytę przywódcy Stanów Zjednoczonych w Kijowie - dokładny harmonogram zostanie przekazany dopiero we wtorek.

 

Prezydent USA Joe Biden złożył w poniedziałek niespodziewaną wizytę w Kijowie. Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej warty 500 mln dolarów. Znajdzie się w nim m.in. amunicja do systemów HIMARS.

 

Amerykański przywódca uda się z Kijowa do Polski, gdzie we wtorek w Warszawie ma się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą oraz wygłosić przemówienie. Na środę zaplanowano m.in. jego udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, gdzie omawiane będą kwestie dalszego wsparcia Ukrainy.

Mateusz Morawiecki spotka się z premierami Włoch, Czech i Danii

Jak poinformował rzecznik rządu, premier Mateusz Morawiecki jeszcze w poniedziałek spotka się z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni. - W środę odbędzie się spotkanie z premierem Czech Petrem Fialą w Warszawie. W czwartek premier Morawiecki uda się do Kopenhagi, aby spotkać się z premier Danii Mette Frederiksen - zapowiedział Piotr Müller.

 

Tam będą omawiane sprawy związane z kwestiami bezpieczeństwa, bieżącymi tematami na polu unijnym - dodał.

 

Piotr Müller przypomniał także, że w ostatnim czasie Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem oraz premier Szwecji Ulfem Kristerssonem. - Te działania są bardzo intensywne i będziemy je kontynuować - podkreślił.

jkm/map/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie