Piotr Müller w "Gościu Wydarzeń": Będzie korekta cen biletów w PKP

Polska
Piotr Müller w "Gościu Wydarzeń": Będzie korekta cen biletów w PKP
Polsat News
Piotr Müller

Rzecznik rządu zapowiedział w programie "Gość Wydarzeń" korektę cen biletów w PKP. - Uważamy, że podwyżki były za duże - podkreślił. Piotr Müller skomentował też pomysł Donalda Tuska o "przypilnowaniu wyborów". - Proszę bardzo - odparł w rozmowie z Piotrem Witwickim.

Według Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej, zmiana minimalnej odległości wiatraków w ustawie odległościowej z 500 na 700 metrów spowoduje redukcję możliwej mocy zainstalowanej o około 60-70 procent. - To jest kwestia pewnej umowy społecznej. Ta umowa, która teraz jest proponowana przez nas, zakłada 700 metrów. To są głosy, które uwzględniają głosy tych, którzy kilka lat temu też do nas przychodziły, słusznie krytykując ówczesne rozwiązania - odpowiada Piotr Müller.

 

Rzecznik rządu podkreślał, że w Polsce alternatywą dla energetyki węglowej są elektrownie jądrowe. - Uważamy, że projekty jądrowe są z jednej strony bezpieczne, z drugiej dywersyfikują źródła energii - zaznaczył.

Joe Biden odwiedzi Polskę?

Müllera zapytano o doniesienia amerykańskich mediów, które przekazały, że prezydent Joe Biden odwiedzi Europę. Ma udać się też do Polski.

 

- To oczywiście decyzja pana prezydenta. Takich informacji oficjalnych w tej chwili nie mam, żeby taka wizyta była planowana - odparł rzecznik polskiego rządu.

 

WIDEO: Piotr Müller w programie "Gość Wydarzeń":

 

 

Zaznaczył jednak, że ewentualna wizyta byłaby dobrze odebrana przez rząd. - Zawsze takie gesty ze strony naszych zachodnich partnerów, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, najważniejszego kraju pod kątem bezpieczeństwa dla Polski, są pozytywne - stwierdził.

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Müller pozytywnie o zapowiedzi Tuska

Donald Tusk chce "przypilnowania wyborów". - Stajemy przed państwem w obliczu kolejnego gwałtu na fundamentalnych zasadach demokracji. Mówię tu o nieustannych próbach manipulacji przy Kodeksie wyborczym, który najwyraźniej przeszkadza Prawu i Sprawiedliwości - mówił podczas konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej. Zapowiedział też "wielką akcję społeczną" i zachęcał do zasiadania w komisjach wyborczych, by kontrolować liczenie głosów.

 

- Proszę bardzo - skomentował rzecznik rządu. - Jestem zwolennikiem tego, żeby jak najwięcej mężów zaufania było w komisjach wyborczych. My sami, gdy kilka lat temu budowaliśmy komitet, który chronił wybory, był gronem naszych mężów zaufania, to uważaliśmy to za dobrą działalność (...). Nie będziemy tego krytykować - dodał Müller.

 

ZOBACZ: Tusk: każdy, kto zmienia zasady w Kodeksie wyborczym tuż przed wyborami, gwałci zasady demokracji

 

Dostrzegł jednak w pomyśle Tuska - jego zdaniem - wadę. - Wybranie Sławomira Nitrasa, który jest symbolem, antytezą tego, w jaki sposób postępować, jeżeli chodzi o kulturę polityczną, jest dosyć kuriozalną sytuacją - powiedział rzecznik.

 

- Zawsze może być tak, że ktoś będzie próbował podważyć wynik wyborczy. Dlatego dobrze, żeby każda z partii politycznych uczestniczyła w tym procesie w taki sposób, żeby tę kontrolę wyborczą mogła przeprowadzać. (...) W tej ustawie, którą teraz przegłosowaliśmy (Kodeks wyborczy - red.), dajemy dodatkowe narzędzie i zachętę finansową - mówił dalej.

Wysokie ceny w PKP. Rzecznik zapowiada "pozytywne" rozstrzygnięcia

- Wczoraj premier Morawiecki spotkał się z panem ministrem Adamczykiem, też z wiceministrem aktywów państwowych Maciejem Małeckim i z zarządem PKP Intercity. Myślę, że w przyszłym tygodniu pewne rozstrzygnięcia będzie można zakomunikować - powiedział Müller, zapytany o wysokie ceny biletów w PKP.

 

ZOBACZ: Jak obniżyć ceny biletów PKP Intercity? Rząd szuka oszczędności, dziennikarze wskazują na absurdy

 

Dopytywany o to, jakie rząd planuje "rozstrzygnięcia", stwierdził, że będą "pozytywne". - Chodzi o to, żeby ceny obniżyć. Co do zakresu, to jeszcze trwają ostateczne ustalenia - dodał.

 

Zwracał też uwagę, że ceny nie mogą całkowicie wrócić do poziomu sprzed podwyżek ze względu na ceny energii. - Ale uważamy, że podwyżki były za duże. Pan premier zdecydowanie postawił sprawę jasno, że cykl musi być o jakiś próg obniżony - zaznaczył, po czym dodał, że "będzie korekta cen biletów".

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" możesz zobaczyć tutaj.

jk/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie