Ekspert ujawnia: Do Polski płynie 12 koreańskich armatohaubic K9

Polska
Ekspert ujawnia: Do Polski płynie 12 koreańskich armatohaubic K9
Twitter/@MON_GOV_PL
Łącznie będziemy mieli już 36 koreańskich armatohaubic

12 koreańskich armatohaubic K9 płynie do Polski, dostawa jeszcze w tym miesiącu - przekazał w rozmowie z Michałem Stelą ppłk Krzysztof Płatek.

- Stajemy się w ramach NATO jedną z największych sił w zakresie walki minowej. Mamy już na wyposażeniu trzy nowoczesne niszczyciele min klasy Kormoran-2, sprzęt, który jest jednym z topowych w swojej klasie - mówił na antenie rzecznik Agencji Uzbrojenia

 

- Mogę potwierdzić, że do naszego kraju płynie 12 koreańskich armatohaubic K9, spodziewamy się, że w tym miesiącu znajdą się w naszych portach, następnie w jednostce docelowej, nie będę jeszcze zdradzał, gdzie - przekazał ppłk Krzysztof Płatek.

 

ZOBACZ: Polsko-koreańskie konsorcjum zbuduje czołgi K2PL. Porozumienie to kwestia dni


Przypomniał, że w grudniu zeszłego roku do Polski dostarczono 24 egzemplarzy K9. Łącznie będziemy mieli już 36 koreańskich armatohaubic, a to jeszcze nie ostatnie dostawy tego sprzętu - dodał Płatek.

 

WIDEO: Ppłk Krzysztof Płatek w Polsat News

 

 

- Armatohaucie przeszły remont generalny. Były wyprodukowane wcześniej, ale są tak samo nowoczesne, dzięki temu, że zostały zmodernizowane - powiedział ekspert.

 

Jak wyjaśniał, armatohaubice mają wyzerowane tzw. resursy, zostały poddane remontom i wymianie części, są "praktycznie nieużywane".

Czołgi Abrams dla Polski

Gość Michała Steli mówił także o oczekiwanych dostaw czołgów Ambrams ze Stanów Zjednoczonych. - Liczymy na to, że pierwsze czołgi będą w pierwszej połowie roku - powiedział ppłk Krzysztof Płatek.

 

- Strona amerykańska deklaruje, że jest gotowa zrealizować to zamówienie w bardzo szybkim terminie - dodał.

 

ZOBACZ: Media: Irańskie drony zawierają zmodyfikowane materiały wybuchowe. Mają maksymalizować zniszczenia

 

Jak poinformował w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak, do Polski zostały dostarczone drony MQ-9A Reaper klasy MALE, wyleasingowane od USA w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. 


To najlepsze drony wojskowe świata, nazywane "żniwiarzami". - Jeśli chodzi o ich obsługę, bezpośrednim operatorem są przedstawciele amerykańscy, natomiast nasi żołnierze ich zadaniują i szkolą się od nich - przekazał ppłk Płatek.

an/map / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie