Stoltenberg o myśliwcach dla Ukrainy: To do dyskusji. Musimy najpierw dostarczyć to, co obiecaliśmy

Świat
Stoltenberg o myśliwcach dla Ukrainy: To do dyskusji. Musimy najpierw dostarczyć to, co obiecaliśmy
Polsat News
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli

- Kwestia dostarczenia myśliwców Ukrainie jest obecnie tematem dyskusji. Przede wszystkim należy dostarczyć broń, którą już obiecaliśmy - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg przebywa w Brukseli. Przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony spotkał się z dziennikarzami.

 

- Ministrowie obrony państw NATO spotykają się w tym krytycznym czasie dla naszego europejskiego i międzynarodowego bezpieczeństwa. W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić pierwszą rocznicę tej koszmarnej wojny - powiedział Stoltenberg.

Stoltenberg: Putin szykuje się do dłuższej wojny

Podkreślił, że Rosja szykuje się na dłuższą wojnę. - Nie widzimy żadnych oznak, że prezydent Putin przygotowuje się do pokoju, widzimy wręcz coś przeciwnego, przygotowuje się do kolejnej wojny, nowych ofensyw i nowych ataków - stwierdził.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie: "HIMARS show" w Melitpolu. Są nagrania

 

Dodał, że ważne jest, by państwa sojusznicze NATO udzieliły więcej wsparcia Ukrainie. - Spotkamy się później, pod kierownictwem USA w ramach grupy kontaktowej ds. Ukrainy. Musimy zapewnić amunicję, ale zajmiemy się też faktem, jak zwiększyć produkcję i przemysł obronny, by wesprzeć Ukrainę ale i zwiększyć nasze zapasy - powiedział Stoltenberg.

 

Dodał, że na spotkaniu zostanie podjęta kwestia ochrony infrastruktury krytycznej, w tym tez podwodnej. Zwrócił uwagę iż jest to konieczne i widać to na przykładzie gazociągów Nord Stream.

Myśliwce dla Ukrainy

Stoltenberg pytany o ewentualne dostarczenie Ukrainie myśliwców, powiedział, że jest to obecnie tematem dyskusji między państwami NATO. Podkreślił jednak, że najważniejsze jest przekazanie Kijowowi już obiecanej broni.

 

- Jeśli chodzi o myśliwce, to nie jest to najbardziej paląca sprawa na chwilę obecną - wyjaśnił. - Mamy konsultacje z naszymi sojusznikami, jakie systemy powinny być dostarczane Ukrainie - podkreślił.

 

We wtorek w Brukseli rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministrów obrony NATO. Polską delegacji będzie przewodniczył wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

msm/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie