Mołdawia. Prezydent Maia Sandu: Rosja planuje obalić rząd w Kiszyniowie

Świat
Mołdawia. Prezydent Maia Sandu: Rosja planuje obalić rząd w Kiszyniowie
PAP/EPA/DUMITRU DORU
Prezydent Mołdawii Maia Sandu

Rosja planuje obalić rząd w Kiszyniowie - mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Mołdawii Maia Sandu. Informacje otrzymała od ukraińskiego wywiadu. Według nich Kreml ma wykorzystać protesty opozycji, do których dołączą sabotażyści z przeszkoleniem wojskowym. Może dojść m.in. do ataków na budynki państwowe. Celem jest uniemożliwienie temu państwu integracji europejskiej.

Według ukraińskich służb, które efekty swojej pracy przekazały do Kiszyniowa, celem Kremla stało się doprowadzenie do destabilizacji w Mołdawii poprzez obalenie jej rządu. Wcześniej o nowym planie Moskwy mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ataki na budynki i branie zakładników 

Według informacji przekazanej przez Sandu, sabotażyści w najbliższym czasie mogą zaatakować budynki państwowe i wziąć zakładników. 

 

Dane przekazane przez Ukrainę pokazują "dokumentację miejsc i logistycznych aspektów organizacji tych wywrotowych akcji". Zawierają one m.in. instrukcje dotyczące zasad wjazdu do Mołdawii dla obywateli Rosji, Białorusi, Serbii i Czarnogóry.

 

ZOBACZ: Mołdawia. Szef wywiadu: Władimir Putin może zaatakować Mołdawię na początku 2023 roku

 

- Plan Rosji na przyszłość obejmuje sabotaż z udziałem osób przeszkolonych w wojsku, przebranych za cywilów, do przeprowadzania aktów przemocy, ataków na budynki państwowe i wzięcie zakładników - powiedziała Sandu.

Wykorzystanie "sił wewnętrznych"

Według autorów Rosjanie mogą wykorzystać do przeprowadzenia przewrotu także "siły wewnętrzne" takie jak grupy przestępcze, do których prezydent przypisał opozycyjną partię Shor, kilku kombatantów i kilka osób związanych z biznesmenem Vladimirem Plahotniucem, oligarchą, który opuścił państwo po zmianie władzy w 2019 roku. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Moskwa podjęła decyzję. "Mołdawia zostanie wkrótce zaatakowana"

 

- Celem tych działań jest obalenie porządku konstytucyjnego, zmiana legalnego rządu z Kiszyniowa na nielegalny, który oddałby kraj Rosji, by zatrzymać proces integracji z UE - powiedziała.

Narzędzia dla służb i prokuratury

Sandu stwierdziła, że parlament jak najszybciej musi przyjąć projekt ustawy, który da służbom i prokuraturze niezbędne narzędzia do "skuteczniejszej walki z zagrożeniami dla bezpieczeństwa kraju".

 

ZOBACZ: Mołdawia. Władze proszą o ucięcie spekulacji na temat rosyjskiego ataku

 

Obywateli wezwała do zachowania czujności i wsłuchiwania się w oficjalne oświadczenia. W tych warunkach bowiem może dochodzić do "ataków informacyjnych".

 

ap/pgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie