Mołdawia. Władze proszą o ucięcie spekulacji na temat rosyjskiego ataku

Świat
Mołdawia. Władze proszą o ucięcie spekulacji na temat rosyjskiego ataku
EPA/SERGEY KOZLOV
Apel mołdawskiego ministerstwa zbiegł się z wypowiedzią amerykańskiego ambasadora w Kiszyniowie Kenta Logsdona

Władze w Kiszyniowie wezwały w czwartek opinię publiczną, w tym podmioty międzynarodowe, do zaprzestania spekulacji dotyczących możliwości przeprowadzenia przez rosyjskie siły zbrojne inwazji na Mołdawię.

Resort obrony w Kiszyniowie w wydanym komunikacie poprosił "o unikanie wszelkich dociekań na ten temat oraz o zaprzestanie rozpowszechniania wyrywanych z kontekstu wypowiedzi".

 

Apel mołdawskiego ministerstwa zbiegł się z wypowiedzią amerykańskiego ambasadora w Kiszyniowie Kenta Logsdona, według którego USA nie mają obecnie "żadnych dowodów, że Rosja zamierza rozszerzyć swoje działania wojenne na terytorium Mołdawii".

"Scenariusz niewykonalny"

Deklaracja dyplomaty z USA pojawia się dwa dni po wypowiedzi dyrektor amerykańskiego Wywiadu Narodowego Avril Haines, która powiedziała, że Rosja jest zainteresowana przeniesieniem wojny z Ukrainy do Naddniestrza, separatystycznej republiki Mołdawii.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Rosja może zaatakować Mołdawię. Generał Roman Polko komentuje

 

Tymczasem w czwartek cytująca mołdawskich specjalistów ds. bezpieczeństwa agencja prasowa IPN z Kiszyniowa odnotowała, że eksperci uważają plan Rosji utworzenia korytarza lądowego do Naddniestrza za "scenariusz niewykonalny w chwili obecnej".

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie