Chiny: Nowy sposób na narkotyki. Policja będzie wykorzystywać wiewiórki

Świat
Chiny: Nowy sposób na narkotyki. Policja będzie wykorzystywać wiewiórki
Youtube/People's Daily
Wiewiórka chińskiej policji wyszukująca narkotyki

Policjanci z Chongqing w południowo-zachodnich Chinach pochwalili się nowymi możliwościami w wykrywaniu narkotyków. Oprócz psów tropiących, będą wykorzystywać wiewiórki.

Nowa inicjatywa to wyszkolenie sześciu wiewiórek euroazjatyckich. Publikacja o zwierzętach pojawiła się w oficjalnych mediach Komunistycznej Partii Chin - People's Daily. Policja zakończyła testy i próby szkoleniowe wiewiórek, które wykazały ich skuteczność.

 

Cała historia rozpoczęła się w 2018 roku. Wówczas trener psów policyjnych Yin Jin został zaproszony do współpracy przez chiński zespół badawczo-rozwojowy, który miał opracować nowe metody szkolenia dla zwierząt w służbach.

 

ZOBACZ: Chiny. Lwica chciała pożreć dziecko. Na przeszkodzie stanęła szyba

 

Wiewiórki jako łowcy narkotyków mają szereg zalet. Yin zwraca uwagę, że po pierwsze - wyostrzony węch. Gryzonie mogą znaleźć orzechy, który zakopały kilka miesięcy wcześniej. Po drugie - są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu są w stanie pracować w ciasnych przestrzeniach, przeciskając się przy podejrzanych paczkach.

 

 

Długi program szkolenia pozwolił nauczyć wiewiórki reakcji na narkotyki. Kiedy zwierzęta je wyczują, drapią podejrzane paczki.

Handel narkotykami w Chinach

Chińscy urzędnicy mają nadzieję, że wiewiórki pomogą w walce z przemytnikami. W tym kraju obowiązują surowe przepisy antynarkotykowe. Poważne przestępstwa związane z niedozwolonymi substancjami są zagrożone karą śmierci.

 

ZOBACZ: Chiny tworzą drona, który może latać bez przerwy. Wojsko już ma na niego apetyt

 

Według Komisji Kontroli Narkotyków, tylko w 2021 roku rozwiązano 41 tysięcy spraw związanych z przemytem, handlem i transportem narkotyków. Aresztowano 60 tysięcy osób i skonfiskowano ponad 20 ton różnych substancji. Mimo to, handel narkotykami w Chinach każdego roku rośnie.

jk/pgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie