Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Z poprawkami wróci do Sejmu

Polska
Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Z poprawkami wróci do Sejmu
PAP/Radek Pietruszka
Nowelizację Ustawy o Sądzie Najwyższym trafi teraz do Sejmu.

Senat opowiedział się za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, wnosząc do projektu 14 poprawek. Ma wypełnić tzw. kamień milowy, niezbędny do otrzymania pieniędzy z unijnego Krajowego Planu Odbudowy. Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk i inni członkowie rządu przestrzegali przed głosowaniem, że zmiany w ustawie mogą utrudnić proces przyznania pieniędzy. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.

Nowelizację Ustawy o Sądzie Najwyższym poparło 96 ze 100 senatorów. Żaden senator się nie wstrzymał i nie głosował przeciw. Nie głosowało trzech senatorów: Stanisław Gogacz i Andrzej Pająk (obaj z PiS) oraz Lidia Staroń z Koła Senatorów Niezależnych.

 

ZOBACZ: Adam Jarubas: Jest szansa, że pierwsze pieniądze z KPO wpłyną w połowie roku

 

Poprawki do przepisów przyjętych wcześniej w Sejmie przegłosowane przez w Senacie wprowadzają zmiany do pierwotnego projektu.

 

Według nich Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego miałaby być zniesiona a rozpatrywaniem spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych zajmowałaby się przeniesienie Izba Karna SN. Trafiłyby do niej także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.

Przywrócenie do orzekania zawieszonych sędziów

Poprawki zakładają, że orzeczenia wydane przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej zastąpioną przez Izbę Dyscyplinarną SN, zostałyby uznane za nieważne i pozbawione skutków prawnych. Toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone.

 

Poprawki zakładają też niezwłoczne przywrócenie do orzekania wszystkich sędziów zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną na uprzednio pełnione stanowiska.

 

ZOBACZ: "Powinniśmy się wstrzymać od głosowania" - Siemoniak o ustawie ws. Sądu Najwyższego

 

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Rząd PiS oczekuje, że nowa ustawa wypełni warunek - tzw. kamień milowy - uzgodniony z Komisją Europejską i pozwoli odblokować pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy.

hlk / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie