Zbigniew Ziobro z listem otwartym do Andrzeja Dudy. Chce debaty społecznej ws. KPO

Polska
Zbigniew Ziobro z listem otwartym do Andrzeja Dudy. Chce debaty społecznej ws. KPO
PAP/Tomasz Gzell
Zbigniew Ziobro podczas konferencji ws. listu otwartego do Andrzeja Dudy

"Wystąpiłem do pana prezydenta o zainicjowanie społecznej debaty na temat korzyści, ale też prawdziwych kosztów wynikających z przyjęcia KPO" - napisał w liście otwartym do Andrzeja Dudy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W jego ocenie głowa państwa "jak nikt inny posiada mandat do zainicjowania społecznej debaty".

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny, a zarazem lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro wystosował list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy. W treści apeluje o "zainicjowanie narodowej debaty i społecznych konsultacji w sprawie przyjęcia KPO". 

 

- Zwracam się do pana prezydenta, ponieważ jak nikt inny posiada on mandat do zainicjowania społecznej debaty - wyjaśnił podczas konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro po głosowaniu w Sejmie: Nie oddamy władzy Tuskowi i zgrai kolaborantów niemieckich

 

Dodał, że "przy okazji tego kredytu, szantażem wymuszane są zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, które bezpośrednio uderzają w uprawnienia prezydenta, jego prerogatywy prezydenckie". - Tym samym, w istocie demolują, jeśli wejdą w życie, polskie sądownictwo - mówił Ziobro. 

 

- Na pana prezydenta Andrzeja Dudę głosowało blisko 11 milionów Polaków i to właśnie on jest strażnikiem Konstytucji i polskiej suwerenności - powiedział. 

"Ta ustawa podważa Konstytucję"

W liście, którego adresatem jest Andrzej Duda Zbigniew Ziobro pisze: "Wspólne działanie krajów Unii Europejskiej na rzecz wyjścia z kryzysu po pandemii nie może polegać na narzucaniu Polsce przemocą rozwiązań społecznych, sprzecznych z interesem naszego państwa"

 

W ocenie ministra sprawiedliwości "podyktowana przez Komisję Europejską ustawa o Sądzie Najwyższym podważa konstytucyjne uprawnienia prezydenta do powoływanie sędziów i trwałość dokonanych przez pana prezydenta powołań".

 

"To uderza w zasadę nieodwołalności, a co za tym idzie, ogranicza niezawisłość sędziowską. Pozwala kwestionować prawo sędziów do orzekania, a tym samym prawomocność milionów wydanych wyroków. Prowadzi do anarchii i demoluje zaufanie do państwa" - napisał Zbigniew Ziobro. 

Ziobro: To będzie kosztować setki miliardów

W opinii lidera Solidarnej Polski obywatele "nie wiedzą, że KPO jest ściśle związany z narzuconym przez UE pakietem 'Fit for 55', który będzie kosztować nasz kraj dodatkowo około 900 miliardów Złotych".

 

- Polacy zasługują również na informację, że UE oferując nam jedną ręką ten drogi kredyt, drugą nałożyła na Polskę obowiązek kolosalnych wydatków związanych z realizacją europejskiej polityki klimatyczno-społecznej - twierdzi Zbigniew Ziobro.

 

ZOBACZ: Ustawa o Sądzie Najwyższym w Sejmie. Projekt trafi do prac w komisji

 

Jednocześnie szef Solidarnej Polski wyraził nadzieję, że Andrzej Duda zechce rozważyć list otwarty i apel, który do niego kieruje.

 

Przypomnijmy, że nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym udało się uchwalić w Sejmie, i teraz trafi ona pod głosowanie Senatu. Jeżeli wejdzie w życie, przybliży Polskę do spełnienia tzw. "kamieni milowych", które są warunkiem wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy.

 

W związku z KPO Polska wystąpiła o 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczki.

mst/bas/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie