Adam Jarubas: Jest szansa, że pierwsze pieniądze z KPO wpłyną w połowie roku

Polska
Adam Jarubas: Jest szansa, że pierwsze pieniądze z KPO wpłyną w połowie roku
Polsat News
Adam Jarubas

Pieniądze z KPO będą odblokowane. Jest szansa, że pierwsze pieniądze wpłyną jeszcze w połowie roku, bo są potrzebne - powiedział w programie "Graffiti" Adam Jarubas, europoseł PSL. - Tych pieniędzy jeszcze nie ma, dlatego że jest spór na zapleczu Zjednoczonej Prawicy - dodawał.

- Mam nadzieję, że bardzo silna presja dyplomatyczna, zwłaszcza USA sprawi, że Niemcy ugną się i nie skończy się tylko na tym, że szefowa niemieckiej dyplomacji powiedziała, że nie będą mieli nic przeciw, żeby te państwa przekazały kiedyś niemieckie czołgi, ale i sami Niemcy przekażą - mówił Adam Jarubas, komentując postawę Niemiec w sprawie przekazania Ukrainie czołgów. 

- Ta ich postawa, to "scholzowanie" wobec perspektywy pewnie rychłej inwazji rosyjskiej, kolejnego etapu, na pewno nie pomaga dzisiaj w koordynowaniu pomocy dla walczącej Ukrainy - ocenił.  

Jarubas: Ukraińcy walczą za wolność Europy

- Ukraińcy walczą za wolność Europy, cała UE i kraje europejskie powinny pokazywać zdecydowanie - mówił. Jarubas dodał, że "należy piętnować niezdecydowanie, ponieważ liczy się czas".  

Europoseł został zapytany, skąd bierze się zwłoka Niemiec w sprawie pomocy dla Ukrainy. - To wypadkowa warunków niemieckiej polityki i tego, że w zapleczu socjalistów jest duża część elektoratu, która była do tej pory i jest nastawiona pacyfistycznie i pewnie ta część elektoratu może życzy sobie powrotu do business as usual do relacji gospodarczych z Rosją, ale nie ma takiego powrotu - powiedział.  

 

- Dzisiaj powinniśmy budować odpowiedź dla imperializmu Rosji, odcinać się od wszelkich gospodarczych więzów - dodawał. 

Propozycja "nowego KPO"

W Davos przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen zapowiedziała propozycję europejskiego funduszu suwerenności. Marcin Fijołek zapytał europosła, czy propozycja ta jest "nowym KPO".

 

- To może być mechanizm zbudowany na takim systemie pożyczki ogólnoeuropejskiej, trochę taki model, jak KPO (…) Na moje oko byłaby to dla Polski korzystny instrument wsparcia, bo tak jak w systemie KPO - mówił.   

 

- Przede wszystkim to będzie wspólna odpowiedź Europy na kryzys, na trudną sytuację gospodarczą, sytuację wojenną. Mam nadzieję, że wspólnego skoordynowanego działania będzie więcej, a nie mniej - przekazał.  - To jest obszar, w którym trzeba szukać porozumienia, a nie wytykać co drugie zdanie i zarzucać Niemcom, że są źli. My wiemy jacy oni są, ale bycie dziś poza UE, rozwalanie jej to jest działanie dla interesu Putina - dodał. 

 

WIDEO. "Grafitti". Adam Jarubas: Pieniądze z KPO będą odblokowane

Jarubas: Jest szansa, że pierwsze pieniądze z KPO wpłyną w połowie roku

Mimo propozycji "nowego KPO" Polska wciąż nie otrzymała pieniędzy z KPO. Europoseł odnosząc się do ustawy o SN, która znalazła się w Sejmie zapowiedział, że PSL zamierza składać poprawki. - Jesteśmy zapewniani przez rząd, że ustawa w takim kształcie (bez poprawek - red.), to możliwość odblokowania środków, dlatego my się też wstrzymaliśmy - mówił.  

- Bylibyśmy poddani bardzo dużej krytyce, w dużej mierze uzasadnionej, gdybyśmy zagłosowali przeciwko tej ustawie. To byłoby spełnienie marzenia Jarosława Kaczyńskiego. Tych pieniędzy nie ma, dlatego że jest spór na zapleczu Zjednoczonej Prawicy - dodał.  

- Te pieniądze będą odblokowane. Jest szansa, że pierwsze pieniądze wpłyną jeszcze w połowie roku, bo są potrzebne - mówił, powołując się na informacje z brukselskich kuluarów.

"Z rozpoczęciem wiosny powinniśmy znać zasady, na jakich weźmiemy udział w wyborach"

 

Adam Jarubas został także zapytany, jak długo opozycja będzie się zastanawiać, ile list wyborczych ostatecznie zostanie przygotowanych. - Czasu nie ma na taktyczne rozmowy więcej niż miesiąc czy dwa - mówił. - Z rozpoczęciem wiosny powinniśmy znać zasady, na jakich weźmiemy udział w wyborach - dodał.  


- My mówimy o formule dwóch bloków: blok lewicowy i blok PO, PSL i Polska 2050 razem. Jest o czym rozmawiać, najbliżej nam do Szymona Hołowni, ale wszyscy muszą być gotowi do takiego scenariusza - powiedział.  

 

Wcześniejsze odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

anw/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie