Mateusz Morawiecki: Wniosek o wypłatę środków z KPO złożymy po zajęciu się ustawą wiatrakową

Polska
Mateusz Morawiecki: Wniosek o wypłatę środków z KPO złożymy po zajęciu się ustawą wiatrakową
Polsat News
Mateusz Morawiecki

- Ukraina potrzebuje nowoczesnych czołgów. Liczę, że nasi partnerzy niemieccy poczują się ośmieleni i będą w stanie przeznaczyć w końcu znaczną część potrzebnego sprzętu w postaci czołgów Leopard. My jesteśmy gotowi do tego - mówił Mateusz Morawiecki przed podróżą do Berlina. Zapowiedział również, że wniosek ws. wypłaty pieniędzy z KPO zostanie złożony po rozpoczęciu prac ustawy wiatrakowej.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas konferencji prasowej mówił o inwestycji w samorządach. - Mogę poprosić każdego posła, każdej opcji politycznej, żeby zapytał swoich włodarzy czy kiedykolwiek wcześniej było tyle środków rządowych, podkreślam rządowych, na wsparcie inwestycji lokalnych - mówił. Premier zachęcał do takiego "ćwiczenia", by zobaczyć, jaka jest różnica między inwestowaniem w czasach rządu PiS a opozycji. 


- Polska jest jedna, musi się rozwijać równomiernie, możliwie równomiernie - mówił. - Staramy się przekierować inwestycje do ośrodków, które do tej pory by wykluczone z inwestycji - dodał. 

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski z wizytą w Kijowie


Morawiecki podkreślił, że również w Warszawie nie doszło by do realizacji kilku inwestycji "bez wsparcia środków rządowych". - Nawet w najbogatszym mieście w Polsce rząd pomaga. I chcemy pomagać - przekazał. Premier mówił, że odbył kilka rozmów z prezydentem Warszawy, podczas których zwrócono się do niego "o wsparcie kilku inwestycji".

 

- Nie ma Polski A, nie ma Polski B, nie ma Polski C. Chcemy, aby Polska była jedna i realizujemy to poprzez inwestycje w każdym zakątku Polski - dodał premier.  

Premier przed wizytą w Berlinie: Będę rozmawiał o przekazaniu czołgów Ukrainie

Morawiecki podczas konferencji został zapytany o rozmowy, które będzie prowadził podczas wizyty w Berlinie. - Będę rozmawiał z politykami różnych opcji o przekazaniu czołgów Ukrainie. To jest symboliczna operacja, która ma swój wymiar praktyczny. Ukraina potrzebuje nowoczesnych czołgów, wzywa do tego także Joe Biden, mam nadzieję, że nasi partnerzy niemieccy poczują się ośmieleni i będą w stanie przeznaczyć w końcu znaczną część potrzebnego sprzętu w postaci czołgów Leopard. My jesteśmy gotowi do tego - mówił Mateusz Morawiecki.

Jak przypomniał, prezydent Andrzej Duda zadeklarował podczas spotkania z prezydentem Ukrainy przekazanie czołgów.  

 

ZOBACZ: Spotkanie Dudy z Zełenskim w Ukrainie: Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard

 

- Tam toczy się bój o nasze bezpieczeństwo, o pokój i dlatego tak ważne jest, żeby przestać kunktatorsko postępować, a zająć się po prostu realnym wsparciem tak jak robi to Polska, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania - mówił.

 

- Nie wyobrażam sobie, żeby ta zgoda w szybki sposób nie została udzielona - dodał, odnosząc się do zgody Niemiec potrzebnej do przekazania czołgów Leopard Ukrainie.  

Morawiecki: Chcemy złożyć wniosek o wypłatę środków z KPO

Mateusz Morawiecki został zapytany również o wypłatę pieniędzy z KPO. - Spotkaliśmy się z posłami Solidarnej Polski i znamy opinię ministra sprawiedliwości w sprawie KPO. Nie zgadzamy się z nią, zarówno od strony interpretacji potencjalnego wpływu proponowanych przez z nas zmian na system wymiaru sprawiedliwości, jak również i wpływu na politykę, sytuację gospodarczą, na rynki finansowe. Traktuję to jako kolejny krok, w którym Solidarna Polska podtrzymuje swoje stanowisko, że oznacza to, że posłowie Solidarnej Polski będą dalej głosować przeciwko przyjęciu ustawy, która powiedzmy sobie szczerze, jako jedyna ma szansę odblokować środki. Wszyscy wiedzą w Brukseli i Warszawie, że bez tej inicjatywy szansy na odblokowanie środków, by nie było - dodał. 

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia o opozycji: Połamali własne sumienia

 

- Takie traktowanie Polski jest niewłaściwe, niesprawiedliwe, nieadekwatne, ale tak jest. Jesteśmy w ten sposób potraktowani i trzeba strać się wyjść z tej sytuacji. Propozycja pana Szynkowskiego (minister ds. europejskich – red.) jest propozycją wyjścia z sytuacji - mówił. 

 

WIDEO. Morawiecki: Chcemy złożyć wniosek o wypłatę środków z KPO 

 

Premier zapowiadał również, że PiS będzie "kontynuował swoją linię działania" w sprawie KPO. Morawiecki został także zapytany, o to, kiedy zostanie złożony wniosek o wypłatę środków z KPO. - Złożymy go wtedy, gdy będzie procedowana ustawa o liberalizacji dopuszczalności stawiania farm wiatrowych na lądzie (…) W porządku obrad znajduje się już ustawa wiatrakowa, będzie procedowana, mam nadzieję na najbliższym posiedzeniu Sejmu i wkrótce potem, może na przestrzeni dwóch tygodni chcemy złożyć wniosek o wypłatę środków z KPO - zapowiedział.  

 

Z przekazów medialnych wynika, że ustawa wiatrakowa jest kolejnym kamieniem milowym, którego spełnienia domaga się Bruksela przed wypłatą pieniędzy. 

Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Berlinie

W poniedziałek Mateusz Morawiecki wybiera się z wizytą do Berlina. Premier przed południem weźmie udział w uroczystości 50-lecia działalności politycznej W. Schäuble. "Będzie to okazja do poruszenia tematów związanych z aktualną sytuacją energetyczną i geopolityczną oraz omówienia wspólnych działań związanych z pomocą dla Ukrainy" - przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

Jak zapowiadał rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, premier z niemieckimi politykami będzie mieć szanse do rozmów również na temat "sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz wyzwania związane z trudną sytuacją geopolityczną na wschodzie".

anw/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie