Kieruje autobusem w Poznaniu. "Ludzie lubią jeździć z kobietami"

Polska
Kieruje autobusem w Poznaniu. "Ludzie lubią jeździć z kobietami"
Polsat News
Wiesława Laskowska opowiedziała o urokach pracy jako kierująca autobusem

W ubiegłym roku padł rekord liczby nowych praw jazdy wydanych w Polsce. Ze statystyk wynika, że o uprawnienia do kierowania częściej ubiegały się panie. Ponad 500 z nich uzyskało w 2022 roku prawo jazdy na autobus. O wożeniu pasażerów po mieście i urokach swojej pracy opowiedziała w rozmowie z Polsat News kierująca MPK w Poznaniu Wiesława Laskowska.

W 2022 roku w Polsce wydano 340 040 praw jazdy. Uprawnienia uzyskało dokładnie 170 846 kobiet i 169 194 mężczyzn.

 

555 pań uzyskało prawo jazdy na autobus.

 

 

Jedną z osób korzystających na co dzień z prawa jazdy kategorii "D" jest Wiesława Laskowska. Kierująca autobusem MPK w Poznaniu opisała w rozmowie z Polsat News, że pasażerowie różnie reagują na kobietę za kierownicą. Przeważnie są to jednak pozytywne reakcje.

 

ZOBACZ: Lublin: Wiózł kolegę w bagażniku. Chciał go podwieźć na autobus

 

- Pasażerowie się cieszą, panie nawet wolą z paniami jeździć. Nawet czasami inni kierowcy na drodze pokazują mi kciuk w górę, że fajnie. Widać, że ludzie lubią jeździć z kobietami - podkreśliła Wiesława Laskowska.

Kierująca z MPK w Poznaniu o swojej pracy. "Tu nie ma stereotypów"

Kobieta zaznaczyła, że jest traktowana na równi przez kolegów z pracy. - Bardzo często pomagają, ja doświadczyłam samych miłych reakcji. Nie ma żadnych stereotypów, że "kobieta do garów". Wręcz przeciwnie. Mówią, że bardzo fajnie - stwierdziła.

 

Wiesława Laskowska opisała w rozmowie z Polsat News, że miała w pracy nieprzyjemną sytuację z dwoma agresywnymi pasażerami pod wpływem alkoholu. - W autobusie było mało osób, więc nikt mi nie pomógł i musiałam sobie sama radzić. Pamiętam natomiast inną groźną sytuację do której doszło w ostatnim czasie w miejskim autobusie, nasz kolega został pobity. Wtedy pasażerowie starali się mu pomóc. To zależy od liczby osób w autobusie - podkreśliła.

 

 

Kierująca odniosła się także do pytania na temat wymaganych szkoleń dla kandydatów na kierowcę autobusu. Zwróciła uwagę, że przed wyjechaniem na miasto z pasażerami trzeba zdać psychotesty. - Trzeba wykazać się reakcją, refleksem, logicznym myśleniem - oceniła.

 

- Egzamin na autobus wygląda tak, jak na kategorię "B". Najpierw są zadania na placu manewrowym, a potem wyjeżdża się autobusem na miasto - opisała kobieta.

"Zainspirowała mnie inna kobieta za kierownicą"

Rozmówczyni Polsat News zrobiła uprawnienia do kierowania autobusem osiem lat temu. - Bardzo lubię prowadzić. Od najmłodszych lat chciałam jak najszybciej zdobyć prawo jazdy. Kierowanie autobusem to była spontaniczna decyzja. Jadąc do pracy zauważyłam panią za kierownicą autobusu. To mnie zainspirowało - wyjaśniła.

 

ZOBACZ: Suwałki: Kierowca-bohater uratował 13-latka dźgniętego nożem w autobusie

 

Wiesława Laskowska jeździ na różnych poznańskich liniach autobusowych. Obsługuje też połączenia w obrębie gminy. - Po Poznaniu jeździ się nieźle, ale to oczywiście zależy od ulicy. Są takie ulice, gdzie są ogromne korki, albo gdzie trzeba z przegubem przedzierać się przez dołki i górki, gdzie są roboty drogowe. Ale są też na przykład fajne, proste drogi przez las. Wszystko zależy od trasy - podsumowała kierująca MPK w Poznaniu.

jkm/dk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie