Płk Piotr Lewandowski: Rosyjskie wojska pancerne rosną, ukraińskie z każdym dniem słabną

Polska
Płk Piotr Lewandowski: Rosyjskie wojska pancerne rosną, ukraińskie z każdym dniem słabną
Polsat News
Płk Piotr Lewandowski skomentował przekazanie Ukrainie Leopardów

- Leopard daje nowe zdolności. Jeśli spojrzymy na same techniczne możliwości, to przede wszystkim duża zdolność walki w nocy, komfort walki, jaką ma załoga, tzw. świadomość pola walki, czyli świadomość otoczenia i przede wszystkim szybkość podstawowej obsługi - powiedział na antenie Polsat News pułkownik Piotr Lewandowski z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Niemiecki rząd oficjalnie zgodził się na dostawy czołgów Leopard. Berlin zdecydował się przekazać Ukrainie 14 Leopardów z zapasów Bundeswehry, w nowoczesnej wersji A6. Pułkownik Piotr Lewandowski tłumaczy, że taka decyzja jest podyktowana przede wszystkim kwestią dostarczania części i obsługi. 


- A4, ta starsza wersja w armii niemieckiej już odchodzi do lamusa, A6 ma pełne zabezpieczenie remontowe, logistyczne - powiedział, dodając, że Bundeswehra posiada również najnowszą wersję A7. 

 

ZOBACZ: Bloomberg: USA przekażą Ukrainie 31 czołgów Abrams


Pułkownik Lewandowski wskazał, że w przypadku polskiej pomocy dla Ukrainy, możemy mówić nawet o 350 czołgach.


- To jest olbrzymie wsparcie dla armii ukraińskiej. Powiem więcej: w znacznej części ukraińskie wojska pancerne wciąż zachowują zdolność bojową dzięki pomocy Polski - mówił. 

 

WIDEO: Rozmowa z gościem na antenie Polsat News

 

Pułkownik Piotr Lewandowski: Agresor nie ma prawa istnieć w XXI w.

Wojskowy ocenił, że w tej chwili dysproporcja broni pancernej rośnie na korzyść armii rosyjskiej, dlatego Ukraińcy naciskają na dostawy ciężkiego sprzętu. 


- Mimo, że Rosjanie dalej tracą więcej czołgów niż Ukraińcy, to jednak są w stanie naprawić, usprawnić i wyprodukować więcej czołgów niż tracą. Czyli de facto wojska pancerne rosyjskie obecnie rosną, natomiast ukraińskie z każdym dniem słabną, ponieważ Ukraińcy nie są w stanie zastąpić zniszczonego bezpowrotnie czołgu. I to jest kluczowe - podkreślił.

 

ZOBACZ: Czołgi dla Ukrainy. Które kraje przekażą sprzęt?


Lewandowski skomentował wypowiedź rosyjskiego ambasadora w Niemczech Siergieja Neczajewa, że decyzja niemieckiego rządu o przekazaniu Leopardów Ukrainie przenosi konflikt na nowy poziom konfrontacji.


- Nie pierwszy raz słyszymy o przenoszeniu na nowy poziom. Była mowa o tym, kiedy pojawiły się HIMARS-y, kiedy pojawiła się informacja o przekazaniu Patriotów. Poziom jest cały czas ten sam, czyli NATO i sojusznicy wspierają armię ukraińską walczącą z agresorem, który nie ma prawa istnienia w XXI w., w cywilizowanym świecie - stwierdził.

adn/zdr/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie