Niemcy wysyłają czołgi do Ukrainy. Jest odpowiedź Rosji

Świat
Niemcy wysyłają czołgi do Ukrainy. Jest odpowiedź Rosji
Ambasada Rosji w Niemczech
Ambasador Rosji w Niemczech Siergiej Nieczajew

Ambasada Rosji w Niemczech poinformowała, że decyzja o zatwierdzeniu dostawy czołgów Leopard 2 do Ukrainy oznacza odrzucenie przez Berlin "historycznej odpowiedzialności wobec Rosji", wynikającej z nazistowskich zbrodni podczas II wojny światowej. W oświadczeniu ambasada stwierdziła, że decyzja ta spowoduje eskalację konfliktu na nowy poziom.

- Ta niezwykle niebezpieczna decyzja przenosi konflikt na nowy poziom konfrontacji i jest sprzeczna z deklaracjami niemieckich polityków o niechęci Republiki Federalnej Niemiec do angażowania się w nią - powiedział ambasador Siergiej Nieczajew.

"Berlin niszczy pozostałości wzajemnego zaufania"

- Niestety, to się zdarza na okrągło. Po raz kolejny jesteśmy przekonani, że Niemcy, jak i ich najbliżsi sojusznicy, nie są zainteresowani dyplomatycznym rozwiązaniem ukraińskiego kryzysu, są zdeterminowani na trwałą eskalację i nieograniczone pompowanie reżimu kijowskiego coraz nowszą śmiercionośną bronią. "Czerwone linie" są już przeszłością - dodał.

 

Według ambasadora Berlin "niszczy pozostałości wzajemnego zaufania, wyrządza nieodwracalne szkody w stosunkach rosyjsko-niemieckich, które już są w godnym pożałowania stanie oraz podważa możliwość ich normalizacji w najbliższej przyszłości".

 

Zgoda Niemiec na przekazanie czołgów

Niemiecki rząd w środę oficjalnie zgodził się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard należących do Bundeswehry. Wydano też pozwolenie na taki sam ruch ze strony Polski. Poinformował o tym rzecznik rządu RFN Steffen Hebestreit.

 

ZOBACZ: Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard. Zgoda rządu w Berlinie


Zgoda Niemiec na wysłanie Leopardów 2 do Ukrainy jest niezbędna, ponieważ to ten kraj jest ich producentem. Dotychczas RFN twierdziła, że nie będzie blokować przekazania tych wojskowych pojazdów innym posiadającym je państwom, ale kluczyła, czy sama dokona takiego gestu.

 

Presję na Niemcy, by określiły się i wspomogły Kijów, wywierała m.in. Polska. 

 

Jak uściśliły Niemcy, chcą skompletować dwa bataliony czołgów, w skład których wejdą Leopardy 2. "W pierwszym kroku przekażemy kompanię 14 Leopardów. Inni europejscy partnerzy także to zrobią. Szkolenie ukraińskich załóg zacznie się niebawem w RFN" - przekazano.

pgo/ Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie