Czołgi dla Ukrainy. Które kraje przekażą sprzęt?

Technologie
Czołgi dla Ukrainy. Które kraje przekażą sprzęt?
PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN/MON Wielkiej Brytanii/MON Francji
Brytyjski czołg Challenger/Niemiecki czołg Leopard/Francuski czołg Leclerc

Niemcy zgodziły się na wysłanie czołgów na Ukrainę po tym, jak Wielka Brytania zapowiedziała, że wyśle czołgi Challenger 2, a Polska naciskała na zgodę Berlina na wysłanie Leopard 2. Część krajów zadeklarowała już, jaki sprzęt i w jakiej liczbie przekaże Ukrainie.

Niemcy w czwartek zapowiedziały, że dostarczą czołgi Leopard 2 na Ukrainę. Na razie mowa o 14 sztukach. Celem Berlina jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów z czołgami Leopard 2, co oznaczałoby prawie 90 maszyn. Niemcy udzieliły również zgody - jako producent sprzętu - by mogły je dostarczyć inni członkowie NATO.

 

ZOBACZ: Niemcy wysyłają czołgi do Ukrainy. Jest odpowiedź Rosji

 

Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię czy Norwegię, a także państwa spoza NATO - np. Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.

 

Część krajów już zadeklarowała, jakie czołgi przekaże Ukrainie. Oprócz Leopardów mają tam trafić także brytyjskie Challengery oraz być może francuskie czołgi Leclerc.

Polska

Warszawa oświadczyła, że jest gotowa wysłać do 14 swoich czołgów Leopard 2 i złożyła wniosek do Berlina o zgodę. Polska z zadowoleniem przyjęła w środę decyzję Niemiec o zatwierdzeniu reeksportu z krajów korzystających z czołgów Leopard 2.

Stany Zjednoczone

Waszyngton zapowiedział wysłanie 31 swoich czołgów bojowych M1 Abrams. Czołg ten posiada działo gładkolufowe kal. 120 mm. 

Wielka Brytania

Brytyjski rząd ogłosił w styczniu, że wyśle eskadrę lub 14 swoich czołgów bojowych Challenger 2, które mają gwintowaną armatę kal. 120 mm.

Francja

Francuski rząd rozważa wysłanie swojego czołgu Leclerc, który ma działo gładkolufowe 120 mm. Dodaje jednak, że "wszystkie opcje są na stole".  

Finlandia

Minister obrony Finlandii Mikko Savola powiedział, że Finlandia dołączy do grona krajów wysyłających czołgi Leopard 2 na Ukrainę, ale wkład będzie ograniczony, ponieważ Helsinki nie są jeszcze częścią NATO i nie mogą narażać własnej obrony.

Holandia

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że kraj jest gotowy dostarczyć Ukrainie czołgi, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Norwegia

Norweski rząd potwierdził, że przekaże Ukrainie czołgi Leopard. Informację przekazał minister obrony Bjorn Arild Gram. Odmówił jednak na pytanie ile dokładnie czołgów otrzyma Ukraina.

Hiszpania

Hiszpańska minister obrony Margarita Robles powiedziała, że Hiszpania gotowa przekazać czołgi Leopard Ukrainie i przeszkolić ukraińskich czołgistów

pgo/zdr / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie