Davos: Panel "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej"

Świat
Davos: Panel "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej"
PAP/Radek Pietruszka
Minister aktywów państwowych. wicepremier Jacek Sasin w Davos

Światowi przywódcy i przedsiębiorcy, którzy przyjechali do Davos mają trzy najważniejsze tematy do rozmów: bezpieczeństwo, ekonomia i energetyka. Polska stawia na atom i jak pokazują najnowsze sondaże, zdecydowana większość Polaków jest za budową takich elektrowni.

Panel "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" w Davos otworzył prezydent RP Andrzej Duda. W dyskusji biorą udział wicepremier Jacek Sasin, Dukgeun Ahn Minister Handlu (Korea Południowa), Wojciech Dąbrowski Prezes Zarządu PGE, Pan Whang Joo-ho (KHNP), Zygmunt Solorz i Maciej Stec.

Andrzej Duda: Wspieram budowę elektrowni jądrowych

- Wojna w Ukrainie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo energetyczne w Europie - podkreślił prezydent Andrzej Duda w tralcoe denaty. Dodał, że kiedy mówił, że Gazprom jest zbrojnym ramieniem Rosji, wielu się śmiało. Polski prezydent zwrócił uwagę, że w czasach po zimnej wojnie popełniono błąd, opierając dostawy surowców energetycznych w Polsce na Rosji.

 

ZOBACZ: Koreańczycy przyjechali do Pątnowa. Ma tu powstać elektrownia atomowa

 

- Inwestycje w niskoemisyjne źródła energii są zobowiązaniem rządzących wobec przyszłych pokoleń, aby zapewnić tanią i bezpieczną energię - powiedział Duda. 

 

- Wspieram rząd i biznes w procesie budowy elektrowni jądrowych w Polsce - zakończył swoje wystąpienie. 

 

WIDEO: Panel "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" - materiał "Wydarzeń"

Jacek Sasin zapowiedział powstanie trzech elektrowni jądrowych 

Minister aktywów państwowych. wicepremier Jacek Sasin powiedział, że energetyka jądrowa będzie "jednym z dwóch zasadniczych filarów miksu energetycznego w Polsce". Polityk podkreślił, że rząd jest otwarty na inicjatywy biznesu, mające na celu realizację budowy elektrowni atomowej w Polsce, jak miało to miejsce w przypadku projektu zaproponowanego przez Zygmunta Solorza - założyciela i właściciela Grupy Polsat Plus.

 

ZOBACZ: Innowacyjne plany Grupy Polsat Plus i ZE PAK na transformację energetyczną

 

- Chcemy, aby za 10 do 12 lat w Polsce działały trzy elektrownie atomowe. Jedną z nich będzie elektrownia w Pątnowie - powiedział wicepremier Sasin. 

Maciej Stec: Elektrownia w Pątnowie ma silne poparcie lokalnej społeczności 

- Inwestycja w Pątnowie jest unikalnym przedsięwzięciem. Realizując projekt opieramy się na Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. W miejscu, gdzie powstanie elektrownia od kilkudziesięciu lat produkowana jest energia elektryczna z węgla brunatnego. Projekt jest bardzo istotny z punktu widzenia zmian w Wielkopolsce Wschodniej. Projekt ma silne poparcie lokalnej społeczności - zauważył Maciej Stec z firmy ZE PAK.

 

ZOBACZ: Elektrownia atomowa w Pątnowie. Mieszkańcy są zdecydowanie na tak, mówią o korzyściach

 

- Od dawna postulowaliśmy na formach międzynarodowych pewne zmiany w polityce energetycznej, tak aby nie narażać gospodarek na niebezpieczeństwa związane ze zbyt gwałtownymi zmianami w miksie energetycznym. Polska gospodarka musi mieć zapewnione bezpieczeństwo energetyczne - podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. 

 

Więcej informacji o panelu "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" w Interii

Polacy chcą elektrowni jądrowej 

Nastawienie Polaków do atomu zmieniło się diametralnie. Przyczynił się do tego także Władimir Putin i wojna w Ukrainie. Dostrzeżono, że energia z elektrowni atomowych jest tańsza i bardziej stabilna. Dodatkowo nie płaci się opłat klimatycznych.

 

88,1 proc. ankietowanych Polaków jest za atomem. Przeciwnych jest 8,6 proc. badanych.

 

ZOBACZ: Innowacyjne plany Grupy Polsat Plus i ZE PAK na transformację energetyczną

 

CBOS zbadał, że w maju 2021 roku było zaledwie 39 proc. poparcia dla budowy elektrowni atomowej. W grudniu 2022 roku już 75 proc. Polaków było za taką inwestycją.

 

W grudniu 2022 roku Polacy stwierdzili, że elektrownie jądrowe są konieczne, aby odejść od węgla - uważało tak 76 proc. W maju 2021 roku było to 44 proc. badanych.

 

To pokazuje, że elektrownie atomowe są dla Polski szansą na tańszą energię.

sgo/dsk/map / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie