Innowacyjne plany Grupy Polsat Plus i ZE PAK na transformację energetyczną

Biznes
Innowacyjne plany Grupy Polsat Plus i ZE PAK na transformację energetyczną
Polsat News

Grupa Polsat Plus oraz spółka ZE PAK zaprezentowały podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu swoje innowacyjne plany oraz realne działania w obszarze transformacji energetycznej.

Wśród nich między innymi odejście od węgla i produkcja czystej i taniej energii ze: słońca (działa już największa obecnie w Polsce farma fotowoltaiczna w Brudzewie w Wielkopolsce, kolejne są w fazie powstawania), wiatru (farmy wiatrowe na lądzie - rozpoczęły się już pierwsze projekty, farmy morskie - tu Grupa czeka na decyzje odpowiednich organów) oraz biomasy (działają już 2 bloki biomasowe w Koninie każdy po 50 MW). W planach Grupy Polsat Plus i ZE PAK jest produkcja zielonego wodoru i stworzenie całego łańcucha gospodarki wodorowej - między innymi skonstruowany został już pierwszy polski autobus wodorowy - NesoBus. Ogromna jest przywiązywana również do działań na rzecz klimatu i czystego powietrza. Aktywną rolę w promocji tych zmian odgrywają Telewizja Polsat oraz Stowarzyszenie Program Czysta Polska.


- Chcemy dostarczać Polakom tanią, czystą, zieloną energię. I chcemy to zrobić szybko. Stąd nasze plany transformacji ZE PAK, który od siedmiu dekad dostarcza prąd, są super istotne. Realizujemy dwa strategiczne cele: odejście od węgla brunatnego i przejście w tanią, czystą, zieloną energię i niezależność paliwową. Inwestujemy w pełny łańcuch wartości zielonego wodoru. (…) chodzi o to, że jak mamy czystą i tanią energię, możemy produkować zielony wodór, transportować go, mieć stacje tankowania. I dzisiaj pokazywaliśmy nasz wodorowy autobus, NesoBus który powstał w Polsce - powiedział Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej ZE PAK.

 

WIDEO: ZE PAK na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

 

 

Przy produkcji NesoBusu pracowało ponad 50 specjalistów z Polski. - Sam projekt trwał ponad dwa lata i efekt, który państwo widzą, jest tutaj. Jest to pierwszy autobus wodorowy, który został wyprodukowany i zaplanowany całkowicie w Polsce - przekazał z kolei Tobias Solorz, Członek Rad Nadzorczych Grupy Polsat Plus oraz ZE PAK.


- Czysta energia, zielona energia to przyszłość. Musimy się na tych zadaniach skupić. Już abstrahując od cen i problemów energetycznych na dzień dzisiejszy - zielona, czysta energia to jest przyszłość nasza i naszych dzieci - podkreślił Stanisław Janowski, prezes Zarządu Telewizji Polsat oraz Stowarzyszenia Program Czysta Polska.

red/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie