Ukraina: Walki o Sołedar. Rosja trzeci raz donosi o "wyzwoleniu" miasta

Świat
Ukraina: Walki o Sołedar. Rosja trzeci raz donosi o "wyzwoleniu" miasta
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT
Ukraina: "Władze" tzw. DRL twierdzą, że miasto Sołedar zostało "wyzwolone" przez rosyjską armię

Sztab Obrony Terytorialnej samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) powiadomił, że siły rosyjskie wyzwoliły Sołedar. Informacje o zajęciu miasta nie zostały potwierdzone przez władze w Ukrainie. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, ukraińska armia wciąż odpiera ataki w Sołedarze.

"Wojska rosyjskie na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej wyzwoliły Sołedar" - powiadomił Sztab Obrony Terytorialnej tzw. DRL za pośrednictwem serwisu Telegram. 

 

 

Jest to trzeci raz w ciągu tygodnia, kiedy pojawiają się doniesienia o zajęciu miasta przez Rosjan. O rzekomym sukcesie pierwszy raz informował Jewgienij Prigożyn, szef grupy Wagnera 11 stycznia. Dwa dni później rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło zajęcie miasta, do którego rzekomo miało dojść 12 stycznia.

 

ZOBACZ: ISW: Rosja prawdopodobnie zdobyła Sołedar. Ukraińska armia zaprzecza

 

Według amerykańskiego think tanku Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) siłom rosyjskim udało się zająć miasto. "Wszystkie dostępne dowody wskazują, że siły ukraińskie nie wspierają już zorganizowanej obrony w Sołedarze" - przekazano w analizie w piątek, 13 stycznia.

 

Informacje o zajęciu przez Rosjan ukraińskiego miasta dementowała zarówno armia ukraińska, jak i prezydent Wołodymyr Zełenski.

Ukraina: Trwa bitwa o Sołedar

Były wiceszef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ihor Romanenko w poniedziałek przekazywał, że miasto zostało otoczone przez siły rosyjskie, ale nie zostało zajęte. Jak dodawał, sytuacja na miejscu jest bardzo ciężka.

 

Zdaniem Romanenki, siły ukraińskie, które skierowano do obrony Sołedaru były niewystarczające. - Sytuacja jest ciężka. Przede wszystkim w Sołedarze. Przeciwnik praktycznie je otoczył, ale jest jeszcze możliwość odwrotu - powiedział, cytowany przez portal Telegraf.

 

We wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował, że armia w poniedziałek odparła ataki Rosjan w Sołedarze. "Minionej doby oddziały obrony odparły ataki okupantów w ponad 20 ukraińskich miejscowościach" - przekazano w porannej aktualizacji. Jednym z wymienionych miast był Sołedar

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie