Andrzej Duda w Davos: Mamy nadzieję, że kilku sojuszników przekaże czołgi Ukrainie

Świat
Andrzej Duda w Davos: Mamy nadzieję, że kilku sojuszników przekaże czołgi Ukrainie
Polsat News
Andrzej Duda

- Staramy się zorganizować większe wsparcie dla Ukrainy. Mamy nadzieję, że kilku partnerów, sojuszników przekaże czołgi Ukrainie - powiedział Andrzej Duda. Prezydent bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Andrzej Duda wziął udział w dyskusji "In Defence of Europe".

 

- Trudno wyobrazić sobie, że 70 lat po II wojnie światowej mamy znowu wojnę w centralnej Europie na pełną skalę - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Ile sprzętu Niemcy przekazali Ukrainie? "Bardzo kreatywna księgowość"

 

Jak podkreślił, pierwsze informacje na temat agresji Rosji na Ukrainę były zaskakujące. - Pamiętam, że przeliczałem te tysiące jednostek wojskowych rosyjskich - wspomniał Duda.

 

- Cieszę się, że Ukraińcy są tacy dzielni - dodał.

Czołgi dla Ukrainy

Andrzej Duda wspomniał także, że kilka godzin przed inwazją rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ten ostatni powiedział: "Andrzej, jesteśmy naprawdę gotowi. I nigdy się nie poddamy".

 

WIDEO: Andrzej Duda w Davos

 

 

- Mamy nadzieję i staramy się zorganizować większe wsparcie dla Ukrainy. Mamy nadzieję, że kilku partnerów, sojuszników, przekaże czołgi Ukrainie - powiedział Duda.

 

Biorący udział w dyskusji Gitanas Nausėda stwierdził, że uważa, że ​​"Niemcy zapewnią Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją czołgi Leopard".

 

ZOBACZ: Spotkanie Dudy z Zełenskim w Ukrainie: Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard

 

Duda stwierdził, że ma nadzieję, że decyzja Polski dot. przekazania Ukrainie czołgów Leopard "rozpocznie nowy rozdział pomocy wojskowej". - Mamy nadzieję, że producent niemieckich czołgów również będzie uczestniczył w tym, moim zdaniem, bardzo dobrym pomyśle - dodał.

 

- Wołodymyr Zełeński wielokrotnie prosił mnie o wsparcie wojskowe. Powiedział: Andrzej, potrzebujemy nowoczesnych czołgów, ponieważ to jest jedyny sposób, w jaki jesteśmy w stanie teraz powstrzymać rosyjską inwazję - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda: Zbieramy koalicję państw

Prezydent Andrzej Duda wziął we wtorek także udział w konferencji prasowej. Pytany był m.in. o negocjacje w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Ukrainie. 

 

- Zbieramy tę koalicję, wspólnotę państw, które, jak mam nadzieję, przekażą czołgi Leopard 2. Tutaj liczymy na naszych fińskich partnerów, którzy dysponują tymi czołgami. Jest cały szereg państw europejskich, które te czołgi mają. Liczę na to, że sojusznicy po prostu po kilka, kilkanaście sztuk tych czołgów oddadzą, dzięki czemu przynajmniej brygadę pancerną dla Ukrainy uda się sformować - wskazał prezydent.

 

- Oczywiście liczymy na udział w tym Republiki Federalnej Niemiec. Ten proces na pewno chwilę potrwa - dodał.

an/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie