ISW: Rosja prawdopodobnie zdobyła Sołedar. Ukraińska armia zaprzecza

Świat
ISW: Rosja prawdopodobnie zdobyła Sołedar. Ukraińska armia zaprzecza
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
Zniszczenia wojenne w Sołedarze

Siły rosyjskie prawdopodobnie zdobyły Sołedar - informuje amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Doniesieniom tym zaprzecza ukraiński sztab. W czwartek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że kremlowscy propagandyści próbują udawać zdobycie miasta, by wesprzeć mobilizację w Rosji.

Według amerykańskich analityków zdjęcia i filmy opublikowane 11 i 12 stycznia wskazują, że siły rosyjskie prawdopodobnie kontrolują większość, jeśli nie całość, Sołedaru i prawdopodobnie wyparły siły ukraińskie z zachodniego skraju miejscowości.

 

"Wszystkie dostępne dowody wskazują, że siły ukraińskie nie wspierają już zorganizowanej obrony w Sołedarze" - podkreślają eksperci ISW.

"Prawdopodobne zajęcie Sołedaru nie jest wydarzeniem o znaczeniu operacyjnym"

W raporcie zauważano, że rosyjskie ministerstwo obrony nie poinformowało o zdobyciu Sołedaru, ale rzecznik Putina Dmitrij Pieskow pogratulował rosyjskim wojskom udanej ofensywy.

 

Oświadczenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego z 12 stycznia, że siły ukraińskie utrzymują pozycje w miejscowości, może odnosić się do pozycji obronnych w pobliżu miasta, ale nie w nim samym.

 

ZOBACZ: Ukraina. Ołeksij Reznikow zwrócił się do Rosjan. "Rozpocznie się kolejna faza mobilizacji"

 

Eksperci ISW uważają, że prawdopodobne zajęcie Sołedaru nie jest wydarzeniem o znaczeniu operacyjnym i raczej nie zapowiada okrążenia Bachmutu przez wojska rosyjskie w najbliższej przyszłości.

 

WIDEO: ISW: Rosja prawdopodobnie zdobyła Sołedar. Ukraińska armia zaprzecza

 

 

Informację o zdobyciu Sołedaru przekazało w piątek rosyjskie ministerstwo obrony. Doniesieniom tym zaprzeczyły Siły Zbrojne Ukrainy w komentarzu dla agencji RBC-Ukraina.

 

- Sytuacja jest trudna ale stabilna. Wstrzymujemy wroga - powiedział obrońca Sołedaru w jednym z ostatnich nagrań. - Nie opuszczamy swoich pozycji, utrzymujemy je i odpowiadamy wrogowi.

 

Żołnierz dodał, że intensywność walk wzrosła o 70 proc.

mbl/bas / Polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie