Gdańsk: 4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. "Zabiły go wasze słowa"

Polska
Gdańsk: 4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. "Zabiły go wasze słowa"
PAP/Jan Dzban
Gdańsk. Bliscy oddali hołd Pawłowi Adamowiczowi w 4. rocznicę jego śmierci

W piątek odbyły się obchody 4. rocznicy śmierci Pawła Adamowicza. - Zanim ugodził go nóż mordercy, zabiły go wasze słowa - powiedziaławdowa po prezydencie Gdańska Magdalena Adamowicz. Hołd zmarłemu oddali także przewodniczący PO Donald Tusk oraz prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

W miejscu, gdzie cztery lata temu doszło do ataku na prezydenta Adamowicza, jako pierwsza przemówiła Magdalena Adamowicz. - Kto z was nie zabije więcej dla władzy? Mówię do was. Do tych wszystkich, którzy dzierżycie władzę siłą nienawiści. Zabijając godność człowieka, zabijacie każdą inność. Zabijacie strachem, zabijacie pogardą - stwierdziła.

 

- Paweł został zamordowany, bo był bardzo odważny. Zanim ugodził go nóż mordercy, zabiły go wasze słowa. Sączona każdego dnia pogardliwa nienawiść w rękach zwykłych, żałosnych tchórzy. Paweł nigdy nie milczał. Gdy obok działo się zło, gdy komukolwiek działa się krzywda, gdy próbowano piętnować i wykluczać tego innego. Gdy za wolność ginęli ludzie. Usłyszcie wreszcie ten krzyk, to wołanie Pawła. Kto z was będzie na tyle odważny, żeby skończyć z nienawiścią, kto z was wyrwie murom zęby nienawiści? - mówiła wdowa po prezydencie. - Ja nie chcę już waszych słów, ja chcę waszych czynów. Skończcie z nienawiścią, skończcie wreszcie zabijać - dodała Magdalena Adamowicz.

 

ZOBACZ: Prokuratura skierowała apelację od uniewinniającego wyroku wobec posłanki do PE Magdaleny Adamowicz

 

Piotr Adamowicz stwierdził, że do śmierci jego brata przyczyniła się narracja rządowych mediów. - Maszyneria nienawistnej propagandy działa - ocenił. - Dziewiątego marca odbędzie się prawdopodobnie ostatnia rozprawa w procesie dotyczącym zabójstwa mojego brata. Chyba, że wydarzy się jakiś cud, jakaś interwencja z Warszawy. Wyrok być może będzie dwa-trzy tygodnie później, w mojej ocenie będzie druga instancja, czyli trochę to jeszcze potrwa - powiedział brat prezydenta.

Donald Tusk: Dobro musi zwyciężyć zło

Na uroczystości obecny był także Donald Tusk. Szef Platformy Obywatelskiej przypomniał tragiczne zdarzenia sprzed czterech lat. - Wtedy trudno nam było nawet mówić, bo przełykaliśmy łzy, byliśmy bardzo poruszeni, ale przyrzekliśmy Pawłowi, że zrobimy wszystko co potrafimy, co w naszej mocy, żeby nienawiść i pogarda zniknęły z polskiego życia publicznego. Żeby już nigdy zło nie zatriumfowało, szczególnie w tak brutalny sposób, jak tutaj cztery lata temu – podkreślił Tusk.

 

ZOBACZ: Gdańsk. Zabójstwo Pawła Adamowicza. Psychiatrzy: Stefan W. może brać udział w procesie

 

- Drogi Pawle, my przyjdziemy w piąta rocznicę, tu, w to miejsce, i powiemy ci, że wykonaliśmy nasze zadania najlepiej, jak potrafiliśmy, że uwolnimy nasze miasto, naszą ojczyznę, ale też nasze myśli i emocje, od zła, nienawiści i pogardy. Tak, jak ty zawsze tego chciałeś. Tak długo, jak będziemy o tobie pamiętać, tak długo będziemy wiedzieli, że dobro musi zwyciężyć zło. I że to jest nasze najważniejsze zadanie - stwierdził przewodniczący PO.

Prezydent Gdańska: Umiemy działać jako wspólnota

Obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła, że zamordowany prezydent marzył, by Gdańsk był miastem dla każdego. - Pewnie nie wszystko nam się udało, ale chcę ci powiedzieć, Pawle, że Gdańsk jest coraz bliższy twoich marzeń - podkreśliła.

 

ZOBACZ: Gdańsk. Sąd zamknął przewód sądowy ws. błędnego rozliczania podatków przez Magdalenę Adamowicz

 

- Umiemy działać jako wspólnota. Ta wspólnota to także suma małych codziennych działań. Mam nadzieję, że uśmiechasz się dzisiaj do nas, mimo padającego deszczu, i staramy się ten egzamin zdawać. Ale jest jeszcze wiele przed nami. Bądźmy wspólnotą, która buduje miasto, Gdańsk, w którym jest miejscem dla każdego - stwierdziła Dulkiewicz.

 

jkm/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie