PKP Intercity. Nagle spadły ceny na część połączeń. Bilet na Pendolino za 49 zł

Polska
PKP Intercity. Nagle spadły ceny na część połączeń. Bilet na Pendolino za 49 zł
Polsat News
Pasażerowie - po środowym zamieszaniu wokół podwyżki w PKP IC - znów mają szansę kupić promocyjny bilet na Pendolino, nawet jeśli chcą jechać za mniej niż tydzień

W środę 199 zł, w czwartek - 49 zł. O tyle obniżyła się cena za podróż jednym z pociągów Pendolino z Warszawy do Gdyni. Dzień po podwyżce cen biletów w PKP Intercity przewoźnik na nowo wprowadził do systemu sprzedaży więcej promocyjnych ofert. Nie oznacza to jednak, że podróżni mogą zapomnieć o maksymalnej cenie za taką podróż. Jeśli wyprzedzą ich inni pasażerowie, nadal zapłacą 199 zł.

Podwyżki w PKP Intercity wprowadzono o godz. 0:30 w środę. Jak podawała spółka, przeciętnie wyniosły one 11,8 proc. dla kategorii TLK i IC, 17,4 proc. dla składów EIC oraz 17,8 proc. dla EIP (Pendolino).

 

ZOBACZ: PKP Intercity. W środę bilety średnio zdrożały o prawie 20 procent

 

Podróżnych zaskoczyło, że praktycznie nie byli w stanie znaleźć biletów na Pendolino tańszych niż cena bazowa, najwyższa z możliwych. Dla połączeń Warszawa - Kraków i Warszawa - Gdynia wynosi ona 199 zł. Nie było znaczenia, czy szukali połączenia odjeżdżającego za kilka godzin, czy za miesiąc.

Pendolino Warszawa - Kraków za kilka dni. Koszt: 109,45 zł, a nie 199 zł

Taryfa nieco "złagodniała" dzień później - w czwartek. Różnicę w cenach widać zwłaszcza w przypadku pociągów EIP, w przypadku których podwyżka była najwyższa spośród wszystkich kategorii składów PKP Intercity.

 

Po godz. 9:00 w czwartek sprawdziliśmy, ile zapłacimy za podróż EIP z Warszawy do Krakowa, jeśli między tymi miastami chcemy przemieścić się w poniedziałek, a więc za kilka dni. Tuż po wprowadzeniu nowego cennika niemożliwe było, aby znaleźć ofertę niższą niż cena bazowa (maksymalna) - 199 zł.

 

Obecnie cena na pociągi Pendolino w klasie drugiej, ruszające ze stolicy o 6:26 i 15:37 to 169,15 zł, a więc zbliżona do najwyższej możliwej sprzed zmianą taryfy. Podróż połączeniami o 10:35 i 18:46 to koszt 109,45 zł, a kursem o 20:48 - 139,30 zł.

 

Ceny na wieczorne pociągi Warszawa - Kraków odjeżdżających w poniedziałek 16 styczniaPKP Intercity
Ceny na wieczorne pociągi Warszawa - Kraków odjeżdżających w poniedziałek 16 stycznia

Było niemal 200 zł, jest 49 zł. Ale bilet trzeba kupić niemal miesiąc wcześniej

Bilety na pozostałe składy EIP kosztują tak, jak dzień wcześniej - 199 zł. Na trasie Warszawa - Kraków jeżdżą też pociągi TLK oraz IC i w ich przypadku cena to kilkadziesiąt złotych.

 

WIDEO: Ceny w PKP Intercity nagle spadły. Ile teraz kosztują bilety?

 

Udało nam się również kupić bilet na Pendolino z Warszawy do Gdyni na 10 lutego za 49 złotych. Taka cena - poza pociągiem o 18:43 - obowiązywała też na następny kurs przed godz. 20:00. W promocyjnej cenie były również miejsca w klasie pierwszej. Gdy ceny na te same połączenia sprawdzaliśmy w środę, PKP Intercity oferowało transport za 199 złotych.

 

ZOBACZ: Spór o ceny biletów w Warszawie. Trzaskowski chce przeprosin od Obajtka, szef Orlenu pokazał wykres

 

A co w przypadku, gdy do Trójmiasta chcemy dojechać wcześniej - 19 stycznia? Mamy jeszcze szansę kupić bilety o 30 zł tańsze niż wynosi cena maksymalna.

Połączenia Warszawa - Gdynia na czwartek 19 styczniaPKP Intercity
Połączenia Warszawa - Gdynia na czwartek 19 stycznia

Te ceny w nadchodzących dniach najpewniej się podniosą - wynika to z zasad stosowanych przez PKP Intercity przy sprzedaży biletów. Przewoźnik wyjaśnił, skąd wzięła się środowa obniżka.

PKP Intercity: Pojawiły się bilety w różnych progach promocyjnych na wszystkie kategorie pociągów

- Pule biletów promocyjnych w ramach oferty Promo, bazującej na dynamicznym systemie zarządzania cenami, mogą zmieniać się w trakcie trwania sprzedaży biletów. I tak stało się właśnie teraz – po wprowadzeniu do systemu sprzedaży nowych cen zostały one przeliczone za pomocą wykorzystywanych modeli ekonometrycznych i dostosowane - powiedział polsatnews.pl Cezary Nowak, rzecznik spółki.

 

Jak dodał, "w efekcie w sprzedaży pojawiły się bilety w różnych progach promocyjnych oferty Promo na pociągi wszystkich kategorii". -Dzięki zróżnicowanym progom promocyjnym możliwe jest np. kupienie biletu na połączenie EIP na trasie Warszawa – Kraków czy Warszawa – Gdańsk nawet za 49 zł, a w pociągach kategorii TLK i IC już za 19 zł - wyliczył.

 

Nowak stwierdził, że w ramach oferty Promo "bilety w promocyjnych cenach na wszystkie pociągi PKP Intercity są dostępne na różnych etapach sprzedaży". - Po jej uruchomieniu, na kilkanaście czy kilka dni przed odjazdem, jak i nawet w dniu podróży - podsumował.

Jak PKP Intercity ustala ceny biletów?

Wspomniany przez rzecznika "dynamiczny" system opiera się na zasadzie: im większa frekwencja w pociągu, tym bilety na niego są droższe. Spółka wykorzystuje zarówno dane "na bieżąco", jak i historyczne, co sprawia, że koszty podróży dalekobieżną koleją wzrastają jeszcze bardziej podczas ferii, wakacji, jak i przed oraz po świętach. 

 

Interia podała w środę, iż koszt przejazdu niektórymi połączeniami - w zależności od tego, czy jedziemy w pierwszej albo drugiej połowie stycznia - podniósł się o kilkadziesiąt, a nawet ponad sto procent. Takie odsetki dotyczyły nie tylko pociągów EIP, ale i niższych, "ekonomicznych" kategorii.

 

Nowe ceny biletów u narodowego przewoźnika są krytykowane przez opozycję. Lewica domaga się ich zamrożenia, a Polska 2050 proponuje wprowadzenie biletu kolejowego na cały kraj za 150 złotych miesięcznie. 

 

Zarówno rząd, jak i PKP Intercity tłumaczą, że podwyżki były konieczne ze względu na inflację oraz kryzys energetyczny. Przewoźnik wyliczył, że w 2019 roku za energię trakcyjną płacił 500 milionów złotych, a w zeszłym roku suma ta wzrosła trzykrotnie - do 1,5 miliarda złotych.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie