Opóźnienia pociągów PKP Intercity. Powodem utrudnienia na Centralnej Magistrali Kolejowej

Polska
Opóźnienia pociągów PKP Intercity. Powodem utrudnienia na Centralnej Magistrali Kolejowej
Polsat News
Objazdem z powodu utrudnień na CMK pojadą składy Pendolino, ale i kategorii IC oraz EIC

Wykolejenie pociągu na Centralnej Magistrali Kolejowej sprawiło, że trzeba przeprowadzić tam pilne prace naprawcze. Z tego powodu PKP Intercity musiało nagle wprowadzić objazdy dla dziewięciu swoich połączeń m.in. do Warszawy, Trójmiasta, aglomeracji śląskiej, Wrocławia czy Wiednia. Przewoźnik zapowiada, że składy te mogą spóźnić się o kilkadziesiąt minut.

Jak przekazało PKP Intercity, przyczyną problemów na CMK jest wykolejenie pociągu technicznego, do którego doszło w poniedziałek w miejscowości Pilichowice.

 

ZOBACZ: Kraków. Pościg za BMW zakończył się na drzewie. Kierowca był pod wpływem narkotyków

 

Wówczas szlak łączący Mazowsze ze Śląskiem i odgałęzieniem do Krakowa został całkowicie zablokowany, a składy dalekobieżnego przewoźnika meldowały się na stacjach końcowych z kilkugodzinnymi opóźnieniami.

Utrudnienia na CMK. Pociągi z opóźnieniami do kilkudziesięciu minut

Obecnie na 600-metrowym odcinku Magistrali ruch pociągów w obu kierunkach prowadzony jest po jednym torze. Dodatkowo - do czasu usunięcia awarii przez PKP PLK, a więc zarządcę infrastruktury - wprowadzono tam ograniczenie prędkości do 20 km/h.

 

Kolejarze zakładają na ten moment, że utrudnienia potrwają do 20 stycznia. Do tego czasu niektóre pociągi PKP Intercity pojadą objazdem przez Koluszki oraz Częstochowę, nie pomijając jednak żadnej zaplanowanej stacji. Są to składy:

  • EIC nr 1600/1 "Panorama" relacji Warszawa Gdańska - Wrocław Główny
  • EIP nr 4508/9 relacji Gliwice - Gdynia Główna
  • EIP nr 4506/7 relacji Bielsko-Biała Główna - Gdynia Główna
  • EIP nr 6103/2 relacji Wrocław Główny - Warszawa Wschodnia
  • EIP nr 1602/3 relacji Warszawa Wschodnia - Wrocław Główny
  • IC nr 107/54000/1 "Sobieski" relacji Gdynia Główna - Wien Hauptbahnhof
  • IC nr 1410/1 "Ondraszek" relacji Warszawa Wschodnia - Katowice
  • EIP nr 5404/5 relacji Gdynia Główna - Gliwice
  • EIC nr 6100/1 "Panorama" relacji Wrocław Główny - Warszawa Wschodnia

Zmiana trasy na okrężną powoduje jednak, że pasażerowie mogą dotrzeć do celu później o 40-50 minut niż przewiduje rozkład jazdy.

PKP Intercity: Podróżni mogą reklamować podróże, których czas się wydłużył

Pozostałe pociągi, których trasa biegnie przez CMK, nadal będą korzystać z tego kluczowego szlaku, jednak utrudnienia po wykolejeniu mogą powodować opóźnienia sięgające 20 minut.

 

PKP Intercity przypomina, że podróżni mogą składać reklamacje, dzięki którym spółka zwróci część kosztów podróży. Obowiązkowo musi to zrobić, gdy pociąg zjawi się na stacji, na której wysiada podróżny, co najmniej z godzinnym opóźnieniem.

 

ZOBACZ: Jastrzębie-Zdrój. Pijany kierowca nie zatrzymał się do kontroli. "Nie chciał z nikim rozmawiać"

 

Utrudnienia na Centralnej Magistrali Kolejowej zbiegły się w czasie z wprowadzaną przez PKP Intercity podwyżką cen biletów, związaną z rosnącą inflacją oraz kosztami prądu. Średnio ich wysokość podniosła się o około 12 proc. dla składów kategorii TLK i IC i o około 18 proc. dla EIC oraz EIP (Pendolino). 

 

W rzeczywistości koszt podróży niektórymi pociągami podniósł się o kilkadziesiąt, a nawet o ponad sto procent, gdy porównamy ceny z pierwszej i drugiej połowy stycznia. Wpływa na to początek ferii zimowych i wyższa frekwencja w składach, przewidywana przez przewoźnika.

wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie