Angelina Jolie podjęła decyzję. Rezygnuje ze specjalnej funkcji w ONZ

Kultura
Angelina Jolie podjęła decyzję. Rezygnuje ze specjalnej funkcji w ONZ
UNGCR
Angelina Jolie po 20 latach współpracy poinformowała o rezygnacji z funkcji specjalnej wysłanniczki ONZ.

Amerykańska aktorka Angelina Jolie zrezygnowała z funkcji specjalnej wysłanniczki ONZ do spraw uchodźców. Ostatnio w tej roli była m.in. w Ukrainie. We wspólnym oświadczeniu z Wysokim Komisarzem ONZ ds. uchodźców gwiazda poinformowała, że "czas na inne działania i bezpośredni kontakt z uchodźcami oraz lokalnymi organizacjami". Aktorka współpracowała z Narodami Zjednoczonymi od ponad 20 lat.

Po 21 latach pracy jako specjalna wysłanniczka ONZ do spraw uchodźców amerykańska aktorka Angelina Jolie rezygnuje z funkcji.

 

W piątek ukazało się wspólne oświadczenie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) i gwiazdy, w którym poinformowano, że nadal pozostanie ona działaczka humanitarną i nie wyklucza dalszej współpracy z organizacją ale "poza globalną strukturą".

 

ZOBACZ: Świat uwielbia Billa Gatesa i Angelinę Jolie

 

"Będę nadal robiła wszystko, co w mojej mocy, by w ciągu kolejnych lat wspierać uchodźców i przesiedleńców" - pisze gwiazda, która uczestniczyła w ponad 60 terenowych projektach ONZ.

 

"Po 20 latach pracy w w strukturach ONZ czuję, że czas na inne działania, bezpośredni kontakt z uchodźcami i lokalnymi organizacjami oraz wspieranie ich starań na rzecz rozwiązań" - napisała Angelina Jolie.

Megagwiazda pracowała z ONZ od 21 lat

Aktorka była specjalną wysłanniczką UNHCR od 2012 roku, a współpracowała z ONZ od 2001 r. i w tym czasie odwiedziła wiele krajów, w tym Jemen, Burkina Faso, a ostatnio Ukrainę.

 

ZOBACZ: Angelina Jolie odwiedziła dzieci w Borysławiu pod Lwowem

 

"Po długim i pełnym sukcesów okresie pracy w UNHCR, doceniam jej pragnienie zmiany" - stwierdził wysoki komisarz ONZ do spraw uchodźców Filippo Grandi. "Wiem, że sprawa uchodźców pozostanie bliska jej sercu i jestem pewien, że będzie zajmować się pomocą humanitarną z tą samą pasją i uwagą" - dodał Grandi.

 

 

"Jestem wdzięczna Angelinie Jolie za 20 lat służby i występowania w imieniu przesiedleńców oraz uchodźców na całym świecie" - napisała na Twitterze Melissa Fleming, rzeczniczka ONZ.

 

Prześladowania, gwałty i wysiedlenia

Pod koniec listopada Angelina Jolie wzięła zdalnie udział w dwudniowej konferencji w ramach Inicjatywy na rzecz Zapobiegania Przemocy Seksualnej w Konfliktach (PSVI), która ma na celu budowę globalnej reakcji na przemoc seksualną, zwracanie uwagi na jej podstawowe przyczyny oraz pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców i pomoc pokrzywdzonym.

 

ZOBACZ: Angelina Jolie i Brad Pitt oficjalnie rozwiedzeni

 

Podczas debaty poinformowano, że około 20-30 proc. kobiet i dziewczynek na obszarach konfliktów pada ofiarą przemocy seksualnej. UNHCR szacuje, że nigdy wcześniej nie było tak wielu ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu przemocy, konfliktów i prześladowań. Szacuje się, że na całym świecie jest co najmniej 100 mln przesiedlonych ludzi.

 

W 2019 r o Angelinie Jolie było głośno w związku z rozwodem z inną gwiazdą amerykańskiego kina - Bradem Pittem.

hlk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie