Owsiak i Dymna najbardziej podziwiani w Polsce. Świat uwielbia - Billa Gatesa i Angelinę Jolie

Kultura
Owsiak i Dymna najbardziej podziwiani w Polsce. Świat uwielbia - Billa Gatesa i Angelinę Jolie
Flickr/Arkadiusz Sikorski//WikimediaCommons/Ja Fryta

Bill Gates i Angelina Jolie po raz kolejny zostali uznani za najbardziej podziwiane osoby na świecie - wynika z dorocznego badania brytyjskiej organizacji YouGov. Liderzy międzynarodowego rankingu przegrywają w Polsce z lokalnymi postaciami - m.in. Jerzym Owsiakiem i Anną Dymną. Jarosław Kaczyński jest ósmy - zaraz za prezydentem Słupska Robertem Biedroniem.

YouGov to brytyjska firma badawcza, która co roku publikuje ranking najbardziej podziwianych osób na świecie. W tym roku organizacja przeprowadziła 37 tys. wywiadów z osobami pochodzącymi z 35 krajów. Na podstawie tych wywiadów stworzono ostateczną "listę podziwu".

 

Ranking, w którym oddzielnie wyróżniono kobiety i mężczyzn, publikowany jest od 2015 roku.

 

Wśród polityków wygrywa Lech Wałęsa

 

W polskim rankingu najpopularniejszych mężczyzn wygrywa Jerzy Owsiak, wyprzedzając Roberta Lewandowskiego i Adama Małysza. Tuż za podium jest Bill Gates. Na liście znaleźli się również politycy - szóste miejsce zajął Lech Wałęsa, po nim jest prezydent Słupska Robert Biedroń. "Do Dalajlamy trochę mi brakuje, ale kilka osób udało się wyprzedzić" - skomentował na Twitterze Biedroń. Tym "wyprzedzonym" jest lider Prawa i Sprawiedliwości.

 

 

Jarosław Kaczyński swoim ósmym miejscem prześcignął z kolei prezydenta RP Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego i szefa Rady Europejskiej oraz byłego premiera i lidera Platformy Obywatelskiej - Donalda Tuska.

 

Na czele listy kobiet jest aktorka Anna Dymna, niżej uplasowały się: dziennikarka Martyna Wojciechowska, mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska. Piąte miejsce zajmuje - wygrywająca w światowym rankingu - Angelina Jolie.

 

Bill Gates od początku na czele

 

W światowym rankingu wśród mężczyzn zwycięża współtwórca koncernu Microsoft Bill Gates, a popularna aktorka Angelina Jolie jest liderką wśród kobiet.

 

Na drugim miejscu światowego rankingu znalazł się były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama z żoną Michelle. 44. amerykański prezydent jest o 15 miejsc wyżej niż obecny - Donald Trump.

 

 

Emma Watson siedem pozycji w górę

 

Światowy ranking kobiet zdominowany jest przez showbiznes: 14 miejsc zajęły aktorki, piosenkarki lub prezenterki telewizyjne. Jednak, jak podkreśla YouGov, wśród nich są Emma Watson i Angelina Jolie, które zaangażowane są również w pomoc humanitarną.

 

Watson odnotowała w tym roku największy skok w rankingu - w 2017 r. była siedem pozycji niżej.

 

Amerykańska gospodyni telewizyjna Oprah Winfrey awansowała o jedną pozycję na trzecią najbardziej podziwianą kobietę na świecie, prześcigając królową Elżbietę II i Hillary Clinton, które spadły odpowiednio na czwarte i piąte miejsce.

 

Lista najbardziej podziwianych mężczyzn to głównie politycy, biznesmeni i sportowcy. Wśród panów spory awans zanotował Jack Ma, chiński przedsiębiorca, jeden z najbogatszych ludzi na świecie i współzałożyciel koncernu internetowego Alibaba. W tegorocznym badaniu zajmuje piąte miejsce, poprzednio był 10.

 

Władimir Putin jest o jedno miejsce wyżej niż Dalajlama. Z kolei papież Franciszek zanotował spadek o trzy miejsca.

 

YouGov, polsatnews.pl

mr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze