Były szef Wód Polskich ma nową pracę. Jest wiceszefem w instytucji badającej katastrofę na Odrze

Polska
Były szef Wód Polskich ma nową pracę. Jest wiceszefem w instytucji badającej katastrofę na Odrze
Polsat News
Przemysław Daca

Przemysław Daca, były prezes Wód Polskich, który został usunięty ze stanowiska po katastrofie na Odrze, ma nową pracę. Został zastępcą dyrektora ds. zmian klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska. Co ciekawe, instytucja ma badać właśnie tę katastrofę ekologiczną.

Nowe stanowisko Dacy miała załatwić minister klimatu Anna Moskwa, której mąż był podwładnym byłego prezesa w Wodach Polskich - wynika z informacji Onetu.

Daca w sierpniu stracił stanowisko w Wodach Polskich

Przypomnijmy. Daca stracił stanowisko po tym jak Odrą latem płynęły tony śniętych ryb. Pierwsze przypadki martwych zwierząt odnotowywano na dolnośląskim odcinku rzeki pod koniec lipca. Dymisji Dacy miał żądać sam premier Mateusz Morawiecki. 

 

ZOBACZ: Odra. Tysiące śniętych ryb w Odrze. Trwają badania wody i poszukiwania źródła problemu

 

- Odpowiedzialność urzędników to kwestia ważna, ale teraz najbardziej na sercu leży nam ochrona ludzi i przyrody - mówił szef rządu w sierpniu, gdy ogłosił usunięcie ze stanowisk szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

 

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński ujawnili wówczas, że dymisja Dacy - która miała być z założenia natychmiastowa - taka nie była. Wypowiedzenie szef Wód Polskich otrzymał w dniu rozpoczęcia urlopu. Dzięki temu do końca listopada miał dostawać wynagrodzenie.

Przemysław Daca w instytucji badającej katastrofę na Odrze

Jak dowiedział się portal, były prezes Wód Polskich ma już nową pracę. Kilka dni temu miał zostać powołany na stanowisko zastępcy dyrektora ds. zmian klimatu Instytutu Ochrony Środowiska. 

 

"Nadrzędnym celem Instytutu jest tworzenie naukowych podstaw ochrony środowiska, dostarczanie wiedzy administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotom gospodarczym, a także podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa" - czytamy na stronie internetowej instytucji.

 

ZOBACZ: Wysokie stężenie pestycydów w Odrze? Anna Moskwa: Nieuzasadniony atak na rolnictwo

 

Co ciekawe, jednostka ma zajmować się wyjaśnianiem przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze. IOŚ pod koniec września przedstawił wstępny raport zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze. Instytut podlega Ministerstwu Klimatu. Jego szefowa, jak informowała Interia, w trakcie problemów na Odrze przebywała na urlopie. Przez wiele dni nie było jej na miejscu w resorcie. Miała brać udział w zdalnych naradach.

 

Więcej tutaj: Interia: Kryzys w Odrze, wakacje w resorcie. Anna Moskwa na urlopie

 

Mężem minister Moskwy jest Paweł Rusiecki, który - jak podaje Onet - od stycznia 2021 roku jest wiceprezesem Wód Polskich do spraw zarządzania środowiskiem wodnym. To oznacza, że przez półtora roku był podwładnym Dacy, gdy ten zarządzał Wodami Polskimi.

msm/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie