Władimir Putin: Kraj, który przeprowadzi atak nuklearny na Rosję, zostanie zniszczony

Świat
Władimir Putin: Kraj, który przeprowadzi atak nuklearny na Rosję, zostanie zniszczony
PAP/EPA/IGOR KOVALENKO
Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w piątek, że każdy kraj, który ośmieli się zaatakować Rosję bronią nuklearną, zostanie zmieciony z powierzchni ziemi.

Władimir Putin podczas piątkowej konferencji prasowej w Biszkeku, stolicy Kirgistanu, powiedział, że Rosja nie ma mandatu do przeprowadzenia prewencyjnego pierwszego ataku nuklearnego, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, ale zaawansowana rosyjska broń hipersoniczna zapewni Rosji zdecydowaną reakcję, jeśli kiedykolwiek zostanie zaatakowana - podaje Reuters.

 

Putin przemawiał na konferencji prasowej w Biszkeku dzień po tym, jak Stany Zjednoczone uwolniły rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta w zamian za amerykańską koszykarkę Brittney Griner.

 

Zapytano o to, czy możliwe są dalsze wymiany więźniów, stwierdził: - Tak, wszystko jest możliwe.

 

ZOBACZ: ZEA. Wymiana Brittney Griner za Wiktora Buta. Jest nagranie

 

- Kontakty trwają. Właściwie nigdy nie ustały… Znaleziono kompromis, nie odrzucamy kontynuacji tej pracy w przyszłości - dodał.

 

Rosja nadal przetrzymuje Paula Whelana, weterana piechoty morskiej USA, który został skazany za szpiegostwo w 2020 roku w procesie, który zdaniem amerykańskich dyplomatów był niesprawiedliwy i nieprzejrzysty.

Problemy z rosyjskim eksportem produktów rolnych

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził w piątek, że problemy związane z rosyjskim eksportem produktów rolnych utrzymują się, a niektóre rosyjskie nawozy wciąż tkwią w portach w Europie.

 

Rosja wezwała Organizację Narodów Zjednoczonych, aby skłoniła Zachód do zniesienia niektórych sankcji, aby zapewnić Moskwie swobodny eksport nawozów i produktów rolnych – część przełomowej umowy zbożowej z Morza Czarnego, która według Moskwy nie została wdrożona.

 

ZOBACZ: Watykan: Bożonarodzeniowa szopka przedstawiająca zakłady Azowstal

Putin o słowach Merkel

Putin powiedział także, że Niemcy i Francja, które w 2014 i 2015 roku wynegocjowały porozumienia o zawieszeniu broni w Mińsku między Ukrainą a wspieranymi przez Rosję separatystami we wschodniej Ukrainie, zdradziły Rosję i teraz pompują Ukrainę bronią.

 

W wywiadzie opublikowanym w środę w niemieckim magazynie Zeit była kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że ​​porozumienia mińskie były próbą "dania Ukrainie czasu" na zbudowanie obrony. Putin powiedział w piątek, że jest "rozczarowany" komentarzami Merkel.

 

Prezydent Rosji podał, że nie ma potrzeby wzywania dodatkowych żołnierzy do walki w Ukrainie, ponieważ 150 000 niedawno powołanych bojowników nie zostało jeszcze wysłanych na front.

an/pgo/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie