Amerykański wywiad: Władimir Putin był zaskoczony taką porażką w Ukrainie

Świat
Amerykański wywiad: Władimir Putin był zaskoczony taką porażką w Ukrainie
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin

- Putin był zaskoczony taką porażką jego wojska w Ukrainie. Może to na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku tego kraju - podała w sobotę dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.

Haines przemawiała na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii.

- Naprawdę myślę, że teraz dowiaduje się on coraz więcej o wyzwaniach stojących przed rosyjską armią. Ale nadal nie jest dla nas jasne, czy na tym etapie ma pełne pojęcie o tym, jak niebezpieczne one są - podkreśliła.

 

Zaznaczyła, że rosyjskim żołnierzom brakuje amunicji, sprzętu i innego zaopatrzenia.

 

Haines zauważyła również, że cele polityczne Putina w Ukrainie najwyraźniej się nie zmieniły. Wywiad USA sądzi jednak, że Putin może zostać zmuszony do "tymczasowego ograniczenia krótkoterminowych celów wojskowych z myślą, że będzie mógł do nich wrócić później".

Poprawka "ustawy o agentach zagranicznych"

W czwartek weszły w życie poprawki rosyjskiej ustawy o agentach zagranicznych. Nowe przepisy wzmacniają reżim Władimira Putina, a ich celem jest zapobieżenie ewentualnym sprzeciwom społeczeństwa wobec kontynuowania agresji na Ukrainę. - Przepisy w Rosji mają być szerokie i niejasne oraz stosowane wybiórczo, aby straszyć i sparaliżować - ocenił Konstantin Von Eggert, niezależny dziennikarz.

 

ZOBACZ: Putin wzmacnia reżim. Ustawa o "zagranicznych agentach" wchodzi w życie

 

Przepisy w swoim pierwotnym kształcie mianem "agentów zagranicznych" definiowały osoby lub organizacje, które finansowane są przez podmioty zagraniczne. Od dzisiaj definicja została rozszerzona o pojęcie bycia pod bliżej nieokreślonym "wpływem lub presją" podmiotów zagranicznych.

 

Kolejną zmianą jest nadanie ministerstwu sprawiedliwości możliwości publikowania danych osobowych i adresów wskazanych "agentów zagranicznych" - podaje CNN.

ac/ml / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie