Watykan: Bożonarodzeniowa szopka przedstawiająca zakłady Azowstal

Świat
Watykan: Bożonarodzeniowa szopka przedstawiająca zakłady Azowstal
Facebook/Ambasada Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej
Bożonarodzeniowa szopka przedstawiająca zakładu Azowstal w ukraińskim mieście Mariupol

W Watykanie po raz piąty otwarta została wystawa "100 szopek", na której można zobaczyć działa pochodzące z całego świata. Wśród nich znalazła się szopka przedstawiająca kombinat metalurgiczny Azowstal w ukraińskim mieście Mariupol.

Wystawa otwarta jest od czwartku 8 grudnia. Prace artystów z całego świata będzie można oglądać do 8 stycznia 2023 roku. 


Według portalu Vatican News, na tegorocznej wystawie będzie można podziwiać ponad 120 szopek, które zostały wykonane z różnych materiałów, w tym papieru, tkaniny, drewna, a nawet ceramiki.

Ukraińskie szopki na wystawie w Watykanie

Wśród 120 szopek zobaczyć można tę przedstawiającą ukraiński kombinat metalurgiczny Azowstal znajdujący się w Mariupolu. Ukraińskie miasto portowe na południowym wschodzie Ukrainy broniło się przed siłami rosyjskimi przez 82 dni. Zakłady Azowstal były ostatnim punktem ukraińskiego oporu w niszczonym przez Rosjan mieście. 

 Oprócz szopki upamiętniającej bohaterską obronę miasta Ukraina wystawiła jeszcze dwie szopki, jedna została przygotowana przez Narodowe Muzeum Architektury, natomiast druga – eko-szopka została wykonana przez mieszkankę obwodu czerkaskiego. 

Ambasada Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej powiadomiła, że szopka wystawiania przez muzeum zawiera wyjątkową instalację z 440 białymi aniołami, które symbolizują ukraińskie dzieci zabite przez Rosjan po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.  

Podczas tegorocznej wystawy nie ma szopki wykonanej przez Rosjan.

anw/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie