Wojna w Ukrainie. Kolejny rosyjski atak na Ukrainę. Zestrzelono 60 z 70 rakiet

Świat
Wojna w Ukrainie. Kolejny rosyjski atak na Ukrainę. Zestrzelono 60 z 70 rakiet
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Zniszczony budynek w Doniecku.

Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły 60 z 70 rakiet wystrzelonych przez Rosję w poniedziałek w kierunku Ukrainy - podał Sztab Generalny. Rosjanie użyli m.in. pocisków balistycznych "Kalibr". Wiele regionów jest odciętych od prądu. "Nadal istnieje zagrożenie atakami rakietowymi wroga na obiekty systemu energetycznego i infrastrukturę krytyczną w całej Ukrainie" - ostrzegł rzecznik sztabu.

Zmasowany rosyjski ostrzał powstrzymany przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Ukraińcy zestrzelili w poniedziałek 60 z 70 rosyjskich rakiet wystrzelonych w kierunku terytorium ukraińskiego.

 

W ataku zginęły co najmniej cztery osoby w rejonie Zaporoża. Jest także wielu rannych.

Sztab sił zbrojnych: Nadal jest zagrożenie

"Przeciwnik wystrzelił w kierunku terytorium Ukrainy 70 rakiet Ch-101, Ch-555, Ch-22, Ch-59, Ch-31 p i "Kalibr". W sumie ponad 60 rakiet okupantów zostało zniszczonych przez siły obrony powietrznej Ukrainy" - poinformował w komunikacie rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowaliow.

 

"Nadal istnieje zagrożenie atakami rakietowymi wroga na obiekty systemu energetycznego i infrastrukturę krytyczną w całej Ukrainie" - ostrzegł rzecznik.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W irańskich dronach używanych przez Rosję znaleziono części kanadyjskiej produkcji

 

Do wybuchów doszło w obwodach: kijowskim, dniepropietrowskim, charkowskim, odeskim i mikołajowskim. Niektóre regiony są odcięte od prądu, wody i ogrzewania. Problemy z dostawami mają między innymi Odessa, Żytomierz i Krzywy Róg.

 

Poniedziałkowy atak był dziewiątym zmasowanym rosyjskim ostrzałem rakietowym Ukrainy od 24 lutego.

Zełenski: Terroryści złamią wszelkie porozumienia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym oświadczeniu powiedział, że "Podpisanie czegoś z tymi terrorystami nie przyniesie pokoju. Z pewnością złamą wszelkie porozumienia z nimi osiągnięte" - powiedział lider Ukrainy w wyemitowanym przemówieniu. "Oddanie Rosji jakiegokolwiek elementu cudzego bezpieczeństwa oznacza nową wojnę".

 

ZOBACZ: Amerykański wywiad: Władimir Putin był zaskoczony taką porażką w Ukrainie

 

"Tylko demontaż rosyjskich zdolności terrorystycznych, wyzwolenie wszystkich naszych terytoriów i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może sprowadzić pokój.


"Wierzę, że do tego dojdziemy" - dodał Zełenski. "Wieczna pamięć wszystkim, którym terroryści odebrali życie!" - mówił.

 

hlk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie