"Czysta Polska". Jak Polsat wspiera ekologię. "Dla dzieci, dla przyszłych pokoleń"

Technologie
"Czysta Polska". Jak Polsat wspiera ekologię. "Dla dzieci, dla przyszłych pokoleń"
Polsat News
Trzy lata temu Zygmunt Solorz powołał program "Czysta Polska"

- Robię to wszystko dla dzieci i dla młodszego pokolenia - mówił o swoich inwestycjach w ekologię i odnawialne źródła energii Zygmunt Solorz, prezes Polsatu. W ramach inicjatyw związanych z ochroną przyrody powstają farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, fabryka autobusów wodorowych oraz elektrownia atomowa. W sprawie jej budowy podpisano już list intencyjny.

Trzy lata temu Zygmunt Solorz powołał program "Czysta Polska". - To jest coś, co mnie ciągnie do tego wszystkiego. Robię to wszystko dla dzieci i dla młodszego pokolenia - powiedział prezes Polsatu. Wszystko po to, żeby zachować powietrze wolne od smogu i bogatą, nienaruszona przyrodę. 

Program "Czysta Polska" 

- My jako z jednej strony stowarzyszenia, z drugiej strony telewizja przeznaczamy bardzo dużo i czasu, i środków finansowych, i naszego telewizyjnego zaangażowania w wyedukowanie, jaki jest stan naszej ekologii - opowiadał Stanisław Janowski, prezes zarządu Telewizji Polsat i prezes stowarzyszenia "Czysta Polska". 

 

W ochronę przyrody i walkę ze smogiem włączył się program telewizyjny "Czysta Polska". Od prawie dwóch lat na antenie Polsat News edukujemy i jesteśmy tam, gdzie potrzebuje nas przyroda. - Byliśmy w 45 miastach, gdzie sprzątaliśmy i sadziliśmy drzewa w myśl naszego hasła "Bądź w porządku dla planety" -  wymieniała Dominika Tarczyńska, prowadząca program. 

 

ZOBACZ: Trzy lata Stowarzyszenia Program Czysta Polska. "My nie mówimy o ekologii, my ją robimy"

 

Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym pokazaliśmy, jak ważne jest, to czym palimy w piecach. Polacy zobaczą, czym oddychają dzięki specjalnym sztucznym płucom. Instalacja pojawi się w ponad 60 miejscowościach.

 

- Powietrze tłoczone jest przez białą tkaninę, na początku akcji białą. Ta tkanina zatrzymuje wszystkie najgrubsze zanieczyszczenia, które są w powietrzu, a które też trafiają do naszych płuc - tłumaczył Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego. 

 

W edukacji ekologicznej pomaga portal Interia.pl, który od sześciu miesięcy jest najchętniej odwiedzanym serwisem ekologicznym w Polsce. - Takie rekordowe wyniki to jest 1,8-1,9 mln realnych użytkowników. Chyba nie ma już nikogo, kto nie słyszałby o "Zielonej Interii" - stwierdził Przemysław Białkowski z portalu. 

Produkcja autobusów napędzanych wodorem

Walka o czyste powietrze to także produkcja czystego paliwa czyli wodoru. - Dzisiaj mamy samochody na wodór, zbudowaliśmy pierwszy autobus wodorowy (Neso Bus - red.), rozpoczynamy budowę fabryki autobusów wodorowych w Świdnicy. Niedługo powstanie ogólnodostępna stacja wodorowa w Polsce - zapowiedział Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Grupy Polsat Plus. 

 

 

- Wydaje się, że to jest przyszłość. Walczymy z ociepleniem klimatycznym, walczymy o czyste powietrze - przyznał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. To właśnie po ulicach stolicy jeździł już Neso Bus. 

Inwestycje w odnawialne źródła energii

Należący do Zygmunta Solorza zespół elektrowni Pątnów-Adamów-Konin z jednego z najbardziej emisyjnych wytwórców energii elektrycznej w Europie, stał się najbardziej ekologicznym koncernem. - Również tutaj wizjonerski pomysł prezesa Solorza, żeby to zamienić w czystą energię - zdradził Błaszczyk. 

 

ZOBACZ: Forum Ekonomiczne Karpacz. Stowarzyszenie Program Czysta Polska o paliwie przyszłości

 

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie jest jednym z procesów realizacji przejścia ZE PAK na produkcję czystej energii. Do 2024 roku koncern ma wytwarzać energię wyłącznie z odnawialnych źródeł w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy.

 

- Produkujemy już w Pątnowie, Adamowie i Koninie czystą energię z biomasy, budujemy farmy fotowoltaiczne i wiatraki - dodał prezes Grupy Polsat Plus. 

Elektrownia atomowa w Pątnowie

W Pątnowie ma powstać jedna z trzech elektrowni atomowych w Polsce. ZE PAK razem z PGE i koreańskim KHNP podpisał list intencyjny w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu! Nowe spoty zachęcające do dbania o środowisko

 

- Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że wielkoskalowa energetyka jądrowa, zatem budowa dużych bloków ze sprawdzonymi partnerami, to jest coś co może być gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski - tłumaczył Piotr Woźny, prezes zarządu ZE PAK.

 

- Realizujemy ogrom projektów. Energia ze słońca, z wiatru na lądzie, jesteśmy w postępowaniu na dostęp do energia wiatrowej z Bałtyku - zdradził jeszcze Maciej Stec, wiceprezes zarządu Grupy Polsat Plus. 

ap / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie