Macron: Izolacja to najgorsze rozwiązanie w przypadku lidera takiego jak Putin

Świat
Macron: Izolacja to najgorsze rozwiązanie w przypadku lidera takiego jak Putin
PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS/POOL
"To niezwykle ważne, żebyśmy wszyscy - Europejczycy, Amerykanie, maksymalna liczba innych państw - wspierali Ukrainę" - mówił Emmanuel Macron w CBS News.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w niedzielnym wywiadzie dla stacji CBS News przyznał, że jest "w stałym kontakcie z prezydentem Rosji". Jak dodał, taki kanał komunikacji to "najlepszy sposób na powrót do rozmów". - Polityka izolacji jest najgorsza, szczególnie wobec takiego lidera, jakim jest Putin - stwierdził Macron.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział amerykańskiej telewizji CBS News, że utrzymuje regularny kontakt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, bo "wierzy, że najlepszym sposobem na powrót do rozmów jest posiadanie takiego bezpośredniego kanału komunikacji".

Izolacja jest najgorsza dla kogoś takiego jak Putin

Zapytany stosunek do inwazji, Macron uznał ją za błąd Putina.

 

- Rosja zdecydowała 24 lutego o rozpoczęciu tej wojny. Myślę, że popełnili ogromny błąd. Pierwszym było nieprzestrzeganie prawa międzynarodowego oraz naruszenie wszystkich zasad, które podpisali. To zabiło ich wiarygodność. Poza tym prawdopodobnie popełnili wiele błędów w ocenie własnych i ukraińskich możliwości - mówił francuski przywódca.

 

Jednocześnie francuski polityk zaznaczył, że "polityka izolacji jest najgorsza, szczególnie wobec takiego lidera, jakim jest Putin".

 

ZOBACZ: Media: Władimir Putin miał wypadek w swojej rezydencji

 

Przywódca skomentował również swoją podróż do Moskwy w lutym. Jak stwierdził, liczył na to "że na tym etapie wojna jest jeszcze do uniknięcia".

 

Francuski polityk powiedział także, że rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilna to zbrodnie wojenne. Jego zdaniem może to spowodować, że wielu mieszkańców Ukrainy nie przeżyje zimy.

 

Dodał, że celem Putina jest oczekiwanie na moment, w którym dojdzie do "zmęczenia wojną i sankcjami".

 

Putin czeka na zmęczenie wojną i sankcjami

Macron sugerował w rozmowie, że w obliczu drastycznych cięć dostaw rosyjskiego gazu ziemnego, Europa kupuje obecnie więcej surowca od USA. Jednak jego cena jest nawet sześciokrotnie wyższa od tej, którą płacą za niego Amerykanie.

 

- Dzieje się tak w czasie, gdy inflacja i bezrobocie we Francji oscylują wokół 7 proc. - mówił Macron.

 

- Jesteśmy razem zaangażowani w wojnę o te same zasady. Ale koszt tej wojny po obu stronach Atlantyku nie jest taki sam - przypomniał.

 

ZOBACZ: Amerykański wywiad: Władimir Putin był zaskoczony taką porażką w Ukrainie

 

Zapytany o perspektywę końca wojny dodał, że jest "niesamowicie ważne", żeby państwa zachodnie wspierały Ukrainę.

 

Jego zdaniem o końcu wojny zdecyduje jednak sama Ukraina.

 

- Jedyną drogą (do zakończenia wojny) są negocjacje, nie widzę w tym przypadku opcji wojskowej - mówił Macron, który wyjaśnił, że o kształcie zakończenia konfliktu powinna zdecydować Ukraina.

hlk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie