Ukraina. Cały kraj odcięty od zasilania. Masowa awaria też w Mołdawii

Świat
Ukraina. Cały kraj odcięty od zasilania. Masowa awaria też w Mołdawii
Telegram/ ANDRII NEBYTOV
Skutki środowego ostrzału Ukrainy

"Na całym terytorium Ukrainy na 24 godziny wyłączone jest zasilanie" - przekazał na Twitterze Oleksy Goncharenko, ukraiński deputowany. To skutek środowego zmasowanego ostrzału Rosjan. Z tego powodu także ponad 50 proc. Mołdawii odcięte jest od prądu.

"Szpitale, porodówki i domy matki, sklepy spożywcze, stacje benzynowe są bez prądu" - dodał Goncharenko. Rosjanie od popołudnia ostrzeliwują cały teren Ukrainy. 

 

Wyłączone i odcięte elektrownie 

W środę w elektrowni atomowej Piwdennoukrainsku na południu Ukrainy zamknięto część bloków. Powodem była utrata zasilania wywołana rosyjskim ostrzałem. Energoatom zapewnia, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa. - Wszystko jest w porządku z elektrownią. Nie ma gdzie generować prądu - powiedział rzecznik firmy cytowany przez Reutersa. 

 

WIDEO: Cała Ukraina bez prądu po rosyjskim ostrzale

 

 

Wyłączone są także bloki w elektrowni atomowej w mieście Chmielnicki na zachodzie kraju. Cały region został również odłączony od sieci energetycznej i od wody - przekazał, według agencji Reutera, gubernator regionu Siergiej Hamalijna Telegramie.

 

Podobne przypadki są w całym kraju.

Ponad 50 proc. Mołdawii bez prądu

Awaria w Ukrainie odbija się również na Mołdawii, której część sieci energetycznej jest zależna od tego kraju.

 

- Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy spowodowały masową awarię zasilania w Mołdawii - powiedział w środę wicepremier Mołdawii, Andrei Spinu, który jest również ministrem infrastruktury tego kraju.

 

Zaznaczył we wpisie na Twitterze, że "Moldelectrica, OSP (operator systemu przesyłowego), pracuje nad przywróceniem zasilania".

 

Problemy także z wodą 

"W całym Kijowie wstrzymane są również dostawy wody. Specjaliści pracują nad rozwiązaniem problemu" - podał w środę na Telegramie Witalij Kliczko, mer Kijowa. 

 

Zaapelował o zaopatrzenie się w wodę. 

 

 

Goncharenko dodał na Twitterze, że problemy z nią są również w Odessie i Lwowie.

laf/ml/Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie