Rosja. Wiceszef MSZ zasmucony decyzją Finlandii i Szwecji. "Będą na peryferiach NATO"

Świat
Rosja. Wiceszef MSZ zasmucony decyzją Finlandii i Szwecji. "Będą na peryferiach NATO"
Frank Baulo/wikipedia.commons/council.gov.ru
Rosyjski dyplomata twierdzi, że wejście Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego pogorszy stan bezpieczeństwa w Europie

- To smutne. Międzynarodowa reputacja Finlandii i Szwecji w dużej mierze opierała się na polityce niezaangażowania wojskowego - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko. Skomentował w ten sposób chęci tych dwóch skandynawskich państw, by stać się częścią wojskowego sojuszu. Zdaniem kremlowskiego dyplomaty akces tych krajów "obniży poziom bezpieczeństwa w Europie".

Gruszko ocenił, że Finlandia i Szwecja "zawsze były ważną platformą międzynarodowego dialogu". - Teraz stają się peryferiami NATO, ale to ich wybór - stwierdził. Jego zdaniem dołączenie tych państw do Sojuszu "negatywnie odbije się na bezpieczeństwie" w tej części świata.

 

ZOBACZ: Polska nie wpuści Ławrowa na spotkanie OBWE. Rosja wściekła, MSZ nie przebiera w słowach

 

- To smutne. To dwa kraje, których międzynarodowa reputacja w dużej mierze opierała się na polityce niezaangażowania wojskowego, poszanowaniu ich wkładu i kształtowanie zasad zbiorowych w obszarze bezpieczeństwa europejskiego, opracowywaniu dokumentów z zakresu wojskowości stabilność i przejrzystość - ocenił, cytowany przez TASS.

Szef NATO: Członkostwo Finlandii i Szwecji jest ważne dla całego Sojuszu

Finlandia i Szwecja zdecydowały się na kandydaturę do Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ten ruch ma zwiększyć ich bezpieczeństwo wobec zagrożenia ze strony Moskwy.

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: NATO powinno robić więcej, by Rosja nie wygrała wojny

 

Korzyści mają być obustronne, o czym mówił kilka dni temu szef Organizacji Jens Stoltenberg. - Członkostwo w NATO jest oczywiście ważne dla Finlandii i Szwecji, ale będzie to również ważne dla całego Sojuszu. Te kraje mają dobrze wyszkolone i dobrze wyposażone armie - ocenił w poniedziałek.

 

Jak tłumaczył, przez położenie geograficzne "to kwestia szczególnie istotna dla krajów bałtyckich i Polski".

ap/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie