Polska nie wpuści Ławrowa na spotkanie OBWE. Rosja wściekła, MSZ nie przebiera w słowach

Świat
Polska nie wpuści Ławrowa na spotkanie OBWE. Rosja wściekła, MSZ nie przebiera w słowach
PAP/EPA/KITH SEREY
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow

"Bezprecedensowa i prowokacyjna" - tak rosyjskie MSZ określiło decyzję Polski. Władze w Warszawie zdecydowały, że Siergiej Ławrow nie weźmie udziału w Radzie Ministerialnej OBWE 1-2 grudnia. Rosyjski resort spraw zagranicznych opublikował oświadczenie, w którym pisze o "niedopuszczalnym ataku na Rosję".

W dniach 1-2 grudnia w Łodzi odbędzie się spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Mają się tam spotkać ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. W rozmowach nie weźmie udziału szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Taką decyzję podjęła Polska, która w 2022 roku sprawuje prezydencję w organizacji.

 

Wcześniej polskie władze zdecydowały, że rosyjska delegacja nie otrzyma wiz na spotkanie w dniach 24-26 listopada w Warszawie. Wówczas szefowa polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Barbara Bartuś tłumaczyła, że przyjęcie rosyjskiej delegacji naruszyłoby zasadę solidarności z Ukrainą.

 

ZOBACZ: Rosja: Warner Bros zakazuje emisji swoich filmów

 

Władimir Dżabarow - zastępca szefa Komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji Rosyjskiej nazwał taką argumentację "skandaliczną". W rozmowie z Interią odpowiedział mu rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina, który odparł, że "najbardziej skandaliczna jest agresja Rosji na Ukrainę".

Polska ponownie odmawia. Rosjanie wściekli

Kolejna decyzja dotycząca odmowy Ławrowowi uczestnictwa w Radzie Ministerialnej OBWE rozsierdziła Rosjan. W sobotę MSZ Federacji Rosyjskiej wydało oświadczenie.

 

"Przez cały rok, zamiast wzmacniać OBWE, Warszawa entuzjastycznie niszczyła jej fundamenty, robiła wszystko, by podważyć fundamentalną dla Organizacji kulturę konsensusu i pobudzała niebezpieczne tendencje odśrodkowe. Większość kluczowych wydarzeń została odwołana lub odbyła się w 'zastępczym' formacie, z nieoczekiwanym, a nawet wywrotowym programem. Regulamin nie był przestrzegany" - twierdzi MSZ Rosji w komunikacie.

 

 

"Niedopuszczalny atak na Rosję w kontekście Rady Ministerialnej jest zwieńczeniem całej polskiej 'antyprezydencji' w Organizacji" - pisze dalej MSZ. Rosyjski resort spraw zagranicznych dodaje, że decyzja polskich władz ma charakter "bezprecedensowy i prowokacyjny".

 

ZOBACZ: Holandia. Wyrok ws. katastrofy lotu MH17. "Rosja miała całkowitą kontrolę nad separatystami"

 

Przypomnijmy, że 24 lutego 2022 Rosja dokonała bezprecedensowej napaści na Ukrainę. Żołnierze służący w armii Federacji Rosyjskiej dopuścili się zbrodni wojennych na cywilach, między innymi w podkijowskiej Buczy i Irpieniu. Obecnie Rosjanie stosują taktykę ataków rakietowych na cele krytycznej infrastruktury cywilnej, co ma bezpośredni, negatywny wpływ na funkcjonowanie ludności cywilnej.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie